Buddyzm

Buddyzm

buddyzm

Buddyzm głosi czystość umysłu i czynów. Popełnianie dobrych uczynków, a unikanie złych, poprawia karmę.

Wyznawca, który ma bardzo dobrą karmę może osiągnąć stan nirwany, a zatem zakończyć cierpienia doświadczane podczas życia w kolejnym wcieleniu.

Buddyzm a Bóg

Buddyzm jest systemem, który nie zna boga w sensie Zachodu. Istotą buddyzmu jest wiara, iż człowiek po śmierci wciela się wedle swoich zasług  albo w istotę wspanialszą, albo w niżej postawionego człowieka lub zwierzę. Cel życia stanowi osiągnięcie nirwany czyli ostatecznego stanu absolutnego nieziemskiego spokoju. Środkiem prowadzącym do osiągnięcia nirwany jest uwolnienie się od ziemskich pragnień i skupienie się na życiu religijnym.

Buddyzm wymagał uwolnienia się jednostki od więzi społecznych i rodzinnych. Na tym tle dochodziło do ostrych konfliktów z konfucjanizmem. Niektóre imperatywy moralne, jak na przykład zakaz kradzieży i kłamstwa, były identyczne w obu systemach. Buddyzm szerzyli w Chinach mnisi.




Buddyzm w Chinach

Buddyzm dotarł do Chin z Indii w czasach panowania dynastii Han. Początkowo radykalna forma hinduizmu rozpowszechniła się w całej Azji i poza jej granicami. Buddyzm narodził się w IV lub V wieku p.n.e. w Nepalu. Za twórcę Buddyzmu uznaje się Siddhartha Gautama, znanego jako Śakjamuni, i uznawanego przez buddystów za Najwyższego Buddę.

Religia powinna stanowić również istotny element szkolenia z komunikacji międzykulturowej.

Dobrego dnia.

Michał


Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.