Rozwój coachingu

Rozwój coachingu

Trendy rozwoju coachingu

Rozwój coachingu trendy

Powody tego są proste. Ponieważ pokolenie Baby Boomerów odchodzi na emeryturę pojawi się większa potrzeba szybkości i skuteczności w rozwijaniu kolejnego pokolenia przywódców.

Potrzeba korzystania z usług coachingowych będzie nadal rosnąć

Coaching nadaje się do zaspokojenia tej potrzeby, ponieważ staje się on bardziej zintegrowany z zarządzaniem sukcesją i rozwojem przywództwa. Ponadto, coaching będzie szczególnie dobrze przystosowany do radzenia sobie z szybszym czasem cyklu i bardziej zróżnicowanymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem w globalnym biznesie.

 Coaching zajdzie na niższe poziomy organizacji

 Coaching nie jest już zarezerwowany dla menedżerów należących do c-suite. Kiedy pokolenie wyżu demograficznego przechodzi na emeryturę, wschodzący liderzy i menadżerowie millennialsi będą czerpać coraz większe korzyści z coachingu.

Profesjonalni coachowie wprowadzą na rynek więcej rozwiązań typu midlevel coaching i coachów indywidualnych. W nadziei na osiągnięcie bardziej niezawodnych przepływów pieniężnych, będą starali się poszerzać swój rynek, odwołując się do menedżerów średniego i niższego szczebla w firmach.

Nie będzie to jednak efektywne kosztowo, jeśli nie zostaną obniżone stawki pobierane za wysokiej jakości executive coaching. W związku z tym, stawka dla wielu coachów spadnie nawet w miarę wzrostu stałości pracy dla wielu.


Rozwój coachingu

Pozostańmy w kontakcie


Coaching dojrzeje i pójdzie w kierunku wiarygodnych profesjonalistów, którzy są częścią większych stowarzyszeń, z których wiele to albo grupy doradcze albo agencje coachingowe.

Organizacje te będą często specjalizowały się w określonych rodzajach coachingu. Będą na przykład pojawiać się firmy, które specjalizują się w dostarczaniu coachów, którzy pomagają rozwijać menedżerów wysokiego szczebla w dziedzinie prawa, finansów, marketingu czy produkcji. Inne organizacje będą miały szersze spektrum coachów, w tym generalistów, którzy bardziej koncentrują się na pomaganiu menedżerom w doskonaleniu ich umiejętności przywódczych i budowania relacji. Organizacje te będą miały również specjalistów w takich dziedzinach jak zarządzanie międzynarodowe, zaangażowanie, wirtualne przywództwo i tym podobne. Ten proces dojrzewania ujawni się w sposobie, w jaki firmy wykorzystują i zawierają umowy z firmami coachingowymi. Pojawi się więcej standardowych kontraktów oraz weryfikacja referencji i sposobów na określenie zwrotu z inwestycji lub przynajmniej "zwrotu z oczekiwań". Oznacza to, że będzie przeprowadzana systematyczna ocena w celu określenia, czy relacje coachingowe spełniają oczekiwania wszystkich głównych zainteresowanych stron.

Więcej barier wejścia na rynek pojawi się wraz z dojrzewaniem branży coachingu. Pojawią się bardziej rygorystyczne certyfikaty i oceny, przynajmniej dla grupy coachów, którzy pracują w środowisku korporacyjnym.

W miarę jak to będzie miało miejsce, będzie mniej osób pracujących w tej branży, które nie mają kwalifikacji do bycia coachami. Pojawią się skargi na sztuczne bariery wejścia, ale tendencja ta będzie wspierana przez agencje coachingowe, jak również przez korporacje, które z nich korzystają. Pojawi się również więcej kontroli referencyjnych wśród firm, które korzystają z coachów i więcej informacji na temat wskaźników sukcesu. Pojawią się powiązania z bazami danych w celu śledzenia i dzielenia się informacjami na temat wskaźników sukcesu poszczególnych firm coachingowych.

Coaching stanie się bardziej wirtualny.

 Coraz więcej coachingu biznesowego będzie odbywało się za pomocą wielu technologii, jak również poprzez interakcje bezpośrednie twarzą w twarz. Postępy w zakresie przepustowości, mocy obliczeniowej, aplikacji do wideokonferencji i innych technologii pozwolą "wirtualnym" relacjom coachingowym czuć się bardziej jak w kontaktach twarzą w twarz. Ponadto, profesjonalni coachowie będą mogli "przepisać" pewne moduły rozwojowe e-learningu dla swoich klientów, aby pomóc im rozwijać się poza dialogiem coachingowym. Niemniej jednak, coaching będzie odporny na technologie automatyzacji, ponieważ jego siła leży zazwyczaj w personalizacji i dostosowaniu do potrzeb klienta.

 Ustanowienie miar i ocen stanie się standardową praktyką agencji i firm, które zatrudniają coachów. Firmy staną się lepsze w mierzeniu efektywności coachingu. Dla agencji coachingowych będzie to ważna część procesu zarządzania wydajnością.

Agencje te będą szczególnie zainteresowane opracowaniem wskaźników przed i po, które mogą być wykorzystane w ich własnych promocjach, np. średnia poprawa wyników wynikająca z jednorocznego programu coachingu. Coraz więcej profesjonalnych coachów będzie miało umiejętności pomagania organizacjom w mierzeniu wyników coachingu. Jest mało prawdopodobne, by każdy klient chciał lub był w stanie mierzyć wyniki coachingowe w ten sam sposób, ale coraz więcej profesjonalnych coachów będzie w stanie oferować różne strategie pomiaru "zwrotu" z relacji coachingowych. W niektórych przypadkach firmy klienckie będą chciały mierzyć, czy coachee staje się bardziej produktywny czy też ma większe umiejętności w pewnych obszarach. W innych przypadkach, firmy będą zwracać większą uwagę na poziom zaangażowania lub poziom wydajności zespołów roboczych. W wielu przypadkach, coachowie będą mieli większą praktykę w pomaganiu firmom w "łączeniu punktów". Niektórzy będą twierdzić, że konfliktem interesów jest to, że coachowie pomagają firmom uzyskać wskaźniki, które będą wykorzystywane do oceny wyników coachingu, ale jest prawdopodobne, że coachowie będą to robić głównie we współpracy z wewnętrznymi specjalistami ds. kształcenia, którzy mają również pewną wiedzę specjalistyczną w zakresie pomiaru. Oznacza to, że coachowie będą mieli pomysły na to, jak mierzyć wyniki, ale wybory metryczne będą ostatecznie dokonywane przez firmę klienta.

 Kultury coachingu zyskują na atrakcyjności

 Określenie "kultura coachingu" weszło do leksykonu korporacyjnego dzięki badaniom, które wykazały, że organizacje o silnej kulturze coachingu mają wyższy poziom przychodów i zaangażowania pracowników niż te, które tego nie robią.

 Coaching staje się kluczową kompetencją przywódczą

 Umiejętności coachingowe są powszechnie uznawane za umiejętności przywódcze. Jednak tylko jedna trzecia liderów wykazuje się dziś biegłością w podstawowych kompetencjach coachingowych.

 Pojawi się więcej wewnętrznych coachów frupowych

 Aby ograniczyć koszty przy jednoczesnym zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na coaching, organizacje rozszerzają swoje wewnętrzne możliwości coachingowe. Coaching zespołowy stanie się mormą.

 Rozwój mentoringu coachów i nadzoru coachów

 Coachowie wewnętrzni chcą otrzymywać od coachów zewnętrznych mentoring i nadzór w dążeniu do bycia najlepszym w swojej pracy.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

Zobacz moje e kursy

Profesjonalny coach

Trener biznesu