WMS - automatyzacja i sprawne zarządzanie magazynem

WMS - automatyzacja i sprawne zarządzanie magazynem Artykuł partnera

Raport CBRE wskazał, że w 2020 roku polskie przedsiębiorstwa wykorzystywały średnio około 20 mkw powierzchni magazynowej. Na przestrzeni ostatnich lat wartość ta stopniowo wzrosła (średnio 2 mln mkw przyrostu w ciągu roku).  Wraz z coraz większą  powierzchnią magazynową pojawiają się nowe wyzwania i potrzeby w obszarze jej organizacji. Aby im sprostać – warto wdrożyć innowacyjne narzędzia. To dzięki nim przedsiębiorca jest w stanie m.in. ewidencjonować towar, kontrolować stan magazynowy, minimalizować błędy i automatyzować część obowiązków.

 Wyzwania magazynowe w pigułce

Czy wiesz, że najpopularniejszym segmentem sprzedaży, który najprężniej wykorzystuje nowe technologie i współczesne narzędzia jest sprzedaż online? [1] W naturalny sposób – głównie ze względu na swoją złożoność – e-commerce wymaga integrowania wielu kanałów – poczynając od komunikacji, przez kontakt z klientem, po nadzorowanie zakupu i zwrot towaru. Wszystkie te etapy narażone są na kosztowne błędy i wyzwania (te wbrew pozorom dotyczą zarówno średnich, jak i dużych przedsiębiorstw). 

Wśród największych wyzwań jest znalezienie systemu, który zintegruje i zautomatyzuje wiele różnych funkcji – od wymiany danych, po ujednolicenie standardów i zwiększenie efektywności przepływu informacji pomiędzy różnymi działami. Obsługa tych danych wymaga nie tylko procesu, który będzie przekazywał informacje od modułu do modułu, ale także – który zminimalizuje konieczność wykonywania czasochłonnej i żmudnej pracy.

Oprócz tego kluczowymi wyzwaniami są:

  • Nadzorowanie oraz kontrolowanie danych, które mają dużą skłonność do zmienności. Zamówienia wymagają bowiem, aby magazyn działał szybko, efektywnie i aby swobodnie koordynował setki danych w ciągu dnia. Klasyczne rozwiązania, w których główną rolę odgrywa człowiek, mogą być niewystarczające – zwłaszcza, gdy trzeba przetworzyć ogromną dawkę informacji (i to w krótkim czasie). Ryzyko popełnienia błędu jest więc wyjątkowo wysokie, a co za tym idzie – wysokie jest również ryzyko dodatkowych kosztów.

  • Sprostanie presji czasu z jednoczesnym utrzymaniem wysokiej jakości obsługi. Konieczność szybkiego działania zwiększa ryzyko popełnienia błędu, a także – nieudanej obsługi klienta. Ważne jest więc, aby nieustannie usprawniać swoje działania, aby szukać nowych rozwiązań i redukować wąskie gardła w obrębie np. wysyłki i planowania dostaw. Wszystko to oczywiście musi iść w parze z błyskawiczną reakcją – klienci nie lubią czekać!

  • Zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją czy codzienną pracą.

  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, a co za tym idzie – składowania większej ilości produktów na tej samej powierzchni. 

Co to jest system WMS?

WMS (z ang. Warehouse Management System) to system magazynowy, służący do zarządzania magazynem. Jego głównym zadaniem – w dużym uogólnieniu – jest usprawnić biznesowe operacje. Dotyczy to zarówno etapu pierwszego – czyli złożenia zamówienia – jak i każdych kolejnych, obejmujących dystrybucję i uzupełnienie zapasów. Z tego też względu rozwiązanie to sprawdzi się w wielu branżach – na czele z usługami logistycznymi, które opierają swoją sprzedaż właśnie na sprawnym magazynie. 

System ten bazuje na algorytmach opartych na uczeniu maszynowym, a także na narzędziach predykcyjnych, które dostarczają informacji pomocnych w procesie decyzyjnym.

Po co system WMS?

System WMS niesie za sobą szereg korzyści takich jak:

  • Wspieranie procesów obsługi magazynu – zarówno na etapie składowania, jak i kompletowania, wysyłania i zwracania zamówionych produktów

  • Szybkie i bezbłędne lokalizowanie danego towaru na półkach magazynu[3]

  • Kontrolowanie obrotu magazynowego

  • Tworzenie i konsolidowanie prognozy sprzedaży w jedną, ogólną [2]

  • Redukowanie i typowanie błędów, które powstają podczas np. wprowadzania i analizowania danych

  • Lokalizowanie danej partii towaru i przesyłek[3]

  • Lepsze planowanie kosztów i obniżenie kapitału obrotowego

  • Zmniejszenie odległości, którą musi pokonać produkt przed skompletowaniem, 

  • Zarządzanie zapasami,

  • Zarządzanie miejscem magazynowym

Zastanawiasz się, jak wybrać system WMS i czy narzędzie jest odpowiednie dla Twojego przedsiębiorstwa? Bez obaw! System WMS (jako część oprogramowania ERP) powstał z myślą o wielu branżach – skorzystają z niego operatorzy, usługodawcy czy pracownicy magazynowi. System poradzi sobie zarówno z niewielkim wolumenem danych, jak i setką przesyłek wychodzących i przychodzących.

[1] Antonowicz, M. (2017). Strategia omnichannel–wyzwanie dla logistyki. Handel Wewnętrzny, 370(5), 14-23.

[2] Anegis 

[3] [1] Hołubowicz, W., & Samp, K. (2008). Informacja i informatyka w logistyce. Polski Kongres Logistyczny Logistics, 7-9.