Dziś premiera mojej kolejnej książki -  Reputacja lidera. Jak budować wizerunek i rozwijać kompetencje, by porwać za sobą ludzi

Dziś premiera mojej kolejnej książki -  Reputacja lidera. Jak budować wizerunek i rozwijać kompetencje, by porwać za sobą ludzi

Reputacja lidera. Jak budować wizerunek i rozwijać kompetencje, by porwać za sobą ludzi to pierwsza w Polsce książka poświęcona tematyce executive presence, czyli prezencji przywódczej.

Przywództwo to komunikacja. Bycie liderem to nie tylko doświadczenie. Lider musi potrafić przekazać swoją wizję, dzielić się wiedzą, wspierać i motywować ludzi dookoła siebie. Muszą usłyszeć, zrozumieć i uwierzyć w to, co mówisz. Tylko wtedy zaczną za Tobą podążać.

Nie ważne czy jesteś politykiem, dyrektorem lub właścicielem firmy, menedżerem, wykładowcą czy wschodzącą gwiazdą show biznesu. Jeśli chcesz przewodzić i inspirować musisz nauczyć się intencjonalnie kształtować prezencje przywódczą. Na rynku znajdziesz wiele fachowych publikacji na temat wizerunku, tworzenia marki osobistej.  Czy jednak nauczysz się jeździć na nartach, pływać lub śpiewać czytając książki? Raczej nie. Podobnie jest z budowaniem executive presence. Warto ćwiczyć i analizować to, co robisz.  

Trening czyni mistrza, to frazes, wiem to, ale jakże prawdziwy. Każdego przyszłego mistrza czeka wielki wysiłek i nakład pracy. Pamiętaj jednak, iż najlepsze wyniki osiąga się pod okiem doświadczonych trenerów. Liderzy mają różne style komunikacji. Nie istnieje ten jeden właściwy. Według mnie liczy się autentyczność i unikatowość. Kopiowanie, imitowanie lub adaptowanie czyjegoś stylu nie prowadzi do sukcesu. Lider odnosi sukces, kiedy komunikuje i przemawia „po swojemu”. Widownia postrzega Cię, jako prawdziwego wtedy, kiedy jesteś prawdziwy. Ludzie muszą zobaczyć, usłyszeć, poczuć i uwierzyć w Twoją wizję. To ty jesteś przekazem, informacją, wiadomością, a one są Tobą. Autentyczność wzbudza zaufanie. Zau­fanie to sukces Twój bądź twojej organizacji.

W 1997 roku Tom Peters, ekspert w dziedzinie zarządzania, ukuł termin, jakim jest personal brand­ing. Uważam podobnie jak Peters, że właściciele firm i pracownicy różnych szczebli korporacyjnych – managerowie i dyrektorzy powinni pewną część swojego czas przeznaczyć na budowanie własnego wizerunku. Jeśli jesteśmy w stanie budzić emocje oznacza to, że jesteśmy rozpoznawalni i zapamiętywani na tle rywali. Czy jest to trudne?

Tak. Czy zbudowanie potencjału do inspirowania innych jest, zatem możliwe? Oczywiście, że tak, ale budowanie wizerunku odpowiedzialnego lidera to nie słowa, jakimi samych siebie opiszemy. To od ludzi zależy, kiedy zostanie nam przypisany taki status. Status, który nie będzie trwał wiecznie, dopóki poprzez ciągły osobisty rozwój nie zadbamy o jego solidne rozbudowanie. Pamiętaj, jest wiele informacji na temat charakterystycznych cech liderów. Moja rada - nie kopiuj ich. Nie próbuj być kimś, kim nie jesteś, ponieważ nie ma jednego wzoru, który należałoby przyjąć, aby stać się inspirującym przywódcą. .

Liczę na to, że na stronach tej książki znajdziecie Moi Drodzy Czytelnicy wiele ciekawych wskazówek i porad dotyczących tego jak zbudować swoją executive presence.

Udanej lektury,

Michał