Rekrutacja i selekcja pracowników – przegląd stosowanych metod i narzędzi

Artykuł sponsorowany

Rekrutacja i selekcja pracowników to czasochłonny, wymagający proces – zwłaszcza w branżach technicznych, gdzie potrzebne jest dokładne sprawdzenie różnych umiejętności. Gdzie i jak szukać pracowników, by móc skompletować kompetentną kadrę?

Najpopularniejsze metody rekrutacji

Rekrutacja może być przeprowadzana na kilka różnych sposobów. Niektóre z nich opierają się na wyjściu z ofertą do potencjalnego pracownika, z kolei inne wymagają otrzymania zgłoszenia od kandydata. W ramach tej drugiej grupy znajdują się m.in. ogłoszenia o pracę. Ich największą zaletą jest spory zasięg – w ten sposób można dotrzeć do bardzo licznej grupy odbiorców. Jednocześnie jednak wiąże się to z dużą liczbą otrzymanych zgłoszeń, przez co przeprowadzenie procesu selekcji będzie trudniejsze.

Na podobnej zasadzie działa rekrutacja poprzez własne kanały firmy (m.in. stronę internetową czy profile w mediach społecznościowych). Jej celem jest jednak zazwyczaj rozszerzenie bazy kontaktów – może to być przydatne m.in. wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie prowadzi w danym momencie aktywnej rekrutacji.

Kolejne opcje to headhunting i Executive Search. Obydwie z nich przebiegają w podobny sposób – podstawą jest inicjacja procesu przez rekrutera, który kontaktuje się z potencjalnymi kandydatami o najlepszym dopasowaniu do danej pozycji. W przypadku headhuntingu rekrutacja może dotyczyć różnych stanowisk, z kolei Executive Search skupia się w szczególności na kadrze zarządzającej.

Rekrutacja z agencją

Często najlepszym sposobem na rekrutację jest nawiązanie współpracy z agencją, która specjalizuje się w tego typu procesach. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? To przede wszystkim spora oszczędność czasu – kadra firmy może dzięki temu zająć się innymi zadaniami. Do tego dochodzi również możliwość skorzystania z usług świadczonych przez wyspecjalizowane firmy: jednym z przykładów jest agencja HRK, która zatrudnia zespoły specjalizujące się w konkretnych branżach. W zależności od specyfiki danego procesu agencja może korzystać z różnych technik, wybierając procesy, które pozwolą na dobór najlepiej dopasowanych kandydatów.

Selekcja pracowników

W ramach rekrutacji ogromną rolę odgrywa również selekcja pracowników. Proces ten pozwala wyeliminować kandydatów, którzy z różnych powodów nie są odpowiednim wyborem na dane stanowisko. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie dokumentów rekrutacyjnych – najważniejszym z nich jest CV, w którym znajdziemy informacje m.in. o wykształceniu, dotychczasowym zatrudnieniu czy umiejętnościach. Zazwyczaj jednak najważniejsze decyzje zapadają w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Zależnie od branży i stanowiska mogą one wyglądać zupełnie inaczej, jednak cel jest zawsze ten sam: zweryfikowanie umiejętności (zarówno miękkich, jak i twardych) kandydata w odniesieniu do wymagań na konkretnej pozycji. W przypadku kadry zarządzającej i innych odpowiedzialnych stanowisk mogą być wymagane także dodatkowe procesy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu rekrutacji i selekcji pracowników, zapoznaj się z artykułem opracowanym przez ekspertów z firmy HRK, którzy szczegółowo omówili "Metody rekrutacji i selekcji pracowników".