Post-pandemiczne zarządzanie i przywództwo. Czyli jak zmieniło się zarządzanie i przywództwo po pandemii?

Post-pandemiczne zarządzanie i przywództwo. Czyli jak zmieniło się zarządzanie i przywództwo po pandemii?

Zarządzanie i przywodztwo po pandemii

Pandemia nie tylko wpłynęła na cały świat, ale także na wiele sposobów zmieniła nasze miejsca pracy. Liderzy muszą się zmienić i dostosować techniki komunikacji i zarządzania, aby skutecznie przewodzić w tej nowej erze.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na niemal każdy aspekt naszego codziennego życia i miała niszczący wpływ na wiele firm w całym kraju.

COVID-19 wstrząsnął światem jak nigdy dotąd, miesiące lockdownów na całym świecie, zakłóciły sposób funkcjonowania organizacji. Praca rozproszona, rozproszona i zdalna stała się nową normą, a większość przedsiębiorstw rozważa w przyszłości model hybrydowy.

Z powodu pandemii systemy zarządzania zostały wrzucone w chaos, a w związku z pracą zdalną dotychczasowe praktyki i metryki nie są przydatne w obecnej sytuacji. Nie pasują już do celu i nie uwzględniają rozproszonej rzeczywistości cyfrowego przepływu pracy.

Nie da się ukryć, że pandemia zmieniła sposób życia ludzi. Od pracy w domu po dostosowanie się do zajęć online - żadna osoba nie została oszczędzona przez tę zmianę. Te nagłe zmiany w stylu życia w konsekwencji wpłynęły na nasze ideały i wartości. Nigdy wcześniej w naszej historii nie było większej i bardziej pilnej koncentracji na tym, co naprawdę oznacza przewodzenie i pomaganie innym w bezprecedensowych czasach.

Długofalowe konsekwencje koronawirusa dla nastrojów i sentymentu na rynku nie są jeszcze znane. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że wszystko wróci do normy, mniej więcej. Inni twierdzą, że świat zmieni się w sposób, którego nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Jako firma, nie możesz czekać, aż zmiany staną się widoczne, zanim sformułujesz plan. Twoim zadaniem jest odkrywanie zmian na rynku, zanim staną się one oczywiste. A to oznacza prowadzenie badań rynkowych i budowanie personaliów nabywców.

Jakie nowe potrzeby, życzenia i oczekiwania mają Twoi klienci? W jaki sposób możesz rozszerzyć swoją ofertę wartości o kwestie etyczne, środowiskowe i bezpieczeństwa, które pojawiły się na Twoim głównym rynku? Czy w związku z koronawirusem pojawiły się nowe segmenty rynku? Warto zadać sobie wszystkie te pytania.

Podczas gdy opracowanie strategii powrotu do normalności po koronawirusie będzie dla Twojej firmy sprawą pierwszorzędnej wagi, powinieneś również pomyśleć o tym, jak wykorzystać nowe możliwości.

Przetrwanie powinno być Twoim głównym zmartwieniem w krótkim okresie czasu. Ale byłoby błędem, aby odłożyć na bok sytuacje, które mogą być korzystne dla firmy w dłuższej perspektywie.

Oto kilka głównych punktów, o których należy pomyśleć:

Luki na rynku - Jest prawdopodobne, że wiele firm nie będzie w stanie przetrwać, gdy wszystko w końcu wróci do normy. Nikt nie sugeruje, że jest to powód do świętowania. Ale ważne jest, aby być świadomym wszelkich luk na rynku, które można wypełnić.

Możliwości reklamowe - Ponieważ coraz większa liczba firm skupiła zasoby na podstawowych zadaniach, wydatki na reklamę zmniejszyły się. To generalnie spowodowało niższe koszty reklamy, tworząc potencjalne możliwości marketingowe.

Dokonaj pełnego przejścia na technologię cyfrową

Coronavirus zwrócił uwagę na korzyści płynące z pracy zdalnej. Należą do nich między innymi wyższy poziom produktywności pracowników, niższe koszty biurowe i lepsze samopoczucie psychiczne.

Jest prawdopodobne, że przynajmniej niektórzy z Twoich konkurentów zdecydują się na wykorzystanie pracy zdalnej w celu osiągnięcia tych korzyści. Dlatego ważne jest, aby nie pozostać w tyle.

Jeśli jeszcze nie wdrożyłeś infrastruktury zapewniającej Twojemu zespołowi większą elastyczność, która pozwala na pracę w domu, uczyń z tego priorytet. Powinieneś dysponować kompleksowym zestawem technologii, obejmującym oprogramowanie do zarządzania projektami, wideokonferencje, śledzenie czasu pracy, obieg dokumentów bez użycia papieru, przechowywanie danych w chmurze itd.

Zatrudnianie - Wraz z zamykaniem firm i brakiem pracy wielu osób, talenty będą łatwiej dostępne. Jeśli masz jakieś oferty pracy, teraz jest dobry czas, aby je wypełnić. No właśnie i o tym poniżej.

Pandemia a zarządzanie zasobami ludzkimi

Kiedy odchodzą dobrzy pracownicy, spada wydajność, spada morale, a koledzy zmagają się z większym obciążeniem pracą. Jeśli dodać do tego koszty rekrutacji i szkoleń, wprowadzenie nowych pracowników na rynek pracy może okazać się trudnym i kosztownym procesem.

Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie zadowolenia pracowników, aby nie odchodzili. Zanim jednak wdrożysz plan mający na celu zwiększenie retencji pracowników, musisz ustalić, dlaczego wartościowi pracownicy odchodzą. Oto najczęstsze powody, dla których pracownicy odchodzą do nowych pracodawców.

Dlaczego pracownicy będą odchodzić po pandemii

1. Zaniżone wynagrodzenie i świadczenia

Wielu ekspertów twierdzi, że odbudowa gospodarki może potrwać lata, a nawet dekady, dlatego wiele firm niechętnie wprowadza jakiekolwiek podwyżki, w tym wynagrodzeń. W rzeczywistości, niektórzy pracodawcy rozważają nawet obniżenie kosztów zatrudnienia poprzez redukcję zatrudnienia lub obniżenie świadczeń. Niestety, w warunkach post-pandemicznych, strategia ta może okazać się nieskuteczna.

Początkowo niskie wynagrodzenia i benefity mogą nie odstraszać kandydatów od aplikowania na wolne stanowiska. W rzeczywistości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal będziesz w stanie przyciągnąć wykwalifikowanych kandydatów i obsadzić stanowiska. Problemem nie jest znalezienie talentów, ale utrzymanie tych pracowników.

Gdy pracownicy zaczną odchodzić na lepiej płatne stanowiska, Twoja firma poniesie zwiększone koszty rekrutacji, w tym koszty związane z przyjęciem do pracy i szkoleniami. Badania wykazują, że koszty te są średnio półtora raza wyższe niż roczne wynagrodzenie za zastąpienie jednego pracownika. Te koszty rotacji pracowników zaczną się sumować po utracie zaledwie kilku pracowników. W końcu, będziesz spędzać więcej czasu i pieniędzy na rekrutację i szkolenie nowych członków zespołu, niż tylko oferując konkurencyjne wynagrodzenia i świadczenia od początku.

2. Brak zaufania

Pandemia popchnęła wielu pracodawców do przejścia swoich pracowników do pracy zdalnej z niewielkim lub żadnym wyprzedzeniem. Niestety, wiele firm, również tych, które już wcześniej oferowały opcje pracy zdalnej w niepełnym wymiarze godzin, nie było przygotowanych na tę nagłą zmianę na pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin. W wielu przypadkach, pracodawcy nie mieli ustalonych zasad, które obejmowałyby różne kwestie, takie jak śledzenie przepracowanych godzin, oferowanie wielu kanałów komunikacji i organizowanie wirtualnych spotkań.

Ten brak polityki doprowadził do rozłamu pomiędzy kierownictwem a pracownikami. Bez możliwości efektywnego śledzenia przepracowanego czasu pracy menedżerowie wykazują nieufność wobec swoich pracowników, jeśli chodzi o sposób spędzania przez nich czasu na zegarze.

Z drugiej strony, pracownicy twierdzą, że pracują coraz więcej godzin. Jedno z ostatnich badań wykazało, że 44% osób pracujących zdalnie twierdzi, że pracuje więcej godzin niż przed pandemią. Taki poziom nieufności ze strony menedżerów może wystarczyć, aby wypchnąć najlepszych pracowników - tych, którzy poświęcają więcej godzin - za drzwi.

3. Słaba równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym

Nie ma wątpliwości, że pandemia sprawiła, że utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym stało się niezwykle trudne. Wielu pracowników nie tylko zostało zmuszonych do przejścia na pracę zdalną, ale także zrobiło to pod rosnącą presją rodzinną. Na przykład, niektórzy pracownicy musieli pomagać swoim dzieciom w nauce wirtualnej lub załatwiać sprawy dla starszych rodziców. Inni mogli zarazić się wirusem COVID-19 i zmagać się z długotrwałymi skutkami ubocznymi lub stracić bliską osobę w wyniku pandemii.

Chociaż słabnące efekty COVID-19 pomogą złagodzić niektóre z tych obciążeń, nie zmienią one jednak nowego zrozumienia przez tych pracowników znaczenia zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W rzeczywistości, nasze ostatnie badanie marki pokazuje, że pracownicy uznali równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym za drugi najważniejszy czynnik wpływający na zatrudnienie, ustępując jedynie konkurencyjnym wynagrodzeniom i benefitom.

4. brak możliwości awansu

Kierowniczy, ambitny, niezawodny i pracowity - to tylko kilka słów, którymi opisuje się najbardziej pożądanych kandydatów. Tacy pracownicy są zazwyczaj bardziej produktywni, rzadziej zwalniają się z pracy z powodu choroby i zapewniają większą ogólną wartość Twojej firmie. Są to również ci sami pracownicy, którzy nieustannie szukają sposobów na rozwój i pogłębianie swojej kariery. Jeśli nie mogą znaleźć sposobu na rozwój swojej kariery w Twojej organizacji, ci wysoce zmotywowani pracownicy z pewnością będą szukać możliwości rozwoju gdzie indziej.

5. niekompatybilność z menedżerem lub zespołem

Prawdopodobnie słyszałeś już, jak to się mówi: "ludzie odchodzą od szefów, a nie od firm". Dzięki pandemii, jeszcze więcej pracowników może być gotowych opuścić swoich obecnych pracodawców z powodu kiepskiego przełożonego lub zespołu. Dla niektórych zaangażowanie pracowników spadło w czasie pandemii i jedyną komunikację związaną z pracą mieli ze swoim menedżerem lub członkami zespołu. Podczas gdy ta odosobniona komunikacja była w porządku dla niektórych pracowników, inni zmagali się z kiepskim szefem, któremu brakowało umiejętności przywódczych lub komunikacyjnych, który próbował mikrozarządzać wszystkimi obowiązkami w pracy lub prezentował inne toksyczne zachowania.

Przywództwo i zarządzanie będą inne w erze post-pandemicznej.

W tym krytycznym czasie konieczne jest zwrócenie uwagi na przekwalifikowanie i transformację przywództwa.

Ale co tak naprawdę oznacza bycie liderem w erze post-pandemicznej? Co należy posiadać, aby odnieść sukces pomimo barier społecznych i globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, utrata przyrody i systemowa nierówność?

Jeśli doświadczenie pandemii czegoś nas nauczyło, to tego, że przywództwo ma znaczenie. - pozmieniać

Choć nie ma uniwersalnego modelu przywództwa, liderzy, o których mowa, wydają się mieć wiele wspólnych cech. Podczas COVID-19, pewne cechy przywódcze i podejścia mogły zadecydować o różnicy między życiem a śmiercią. Oto siedem rekomendowanych przez ekspertów sposobów postępowania:

#1 Użyj szczerości

Choć szczerość zawsze była ważną cechą przywódczą, szczerość oznacza szczerość bez dwuznaczności. Prawdopodobnie najlepszym antidotum na atmosferę niepokoju i cynizmu w miejscu pracy jest szczerość. Ludzie o wiele lepiej reagują na to, co wiadomo (nawet jeśli nie jest to coś wspaniałego), niż na to, co nieznane (co zwykle wywołuje większy niepokój) lub, co gorsza, na mylące półprawdy lub nieodpowiedzialny optymizm (które mogą zniszczyć długoterminowe zaufanie).

#2 Zapewnij spójną, rzetelną komunikację opartą na faktach

Spójna, wiarygodna i oparta na faktach komunikacja będzie kluczowym elementem scalania organizacji i zmniejszania niepokoju w miejscu pracy w zwykłych okresach pracy, ale szczególnie w czasie pandemii lub innych okresów ekstremalnego stresu.

#3 Okaż empatię

Liderzy muszą stać się "głównymi doradcami" w trudnych okresach. Liderzy nie tylko będą musieli mieć naturalne wyczucie, kiedy konkretny członek zespołu może potrzebować skierowania do poradni, przerwy w spotkaniu, które przerodziło się w konflikt, czy nawet po prostu serdecznego wsparcia.

Nie tylko będą musieli mieć naturalne wyczucie, kiedy konkretny członek zespołu może potrzebować skierowania do poradni, przerwy w spotkaniu, które przerodziło się w konflikt lub po prostu serdecznych słów zachęty na koniec długiego dnia. Rozważmy zmiany w długoletnich zasadach i procesach (np. zwolnieniach lekarskich, czasie wolnym, telepracy itp.), aby lepiej dopasować je do nowej normy w organizacji. Liderzy, którzy nie mają wrodzonej empatii, powinni otaczać się innymi osobami, które mogą pomóc wypełnić tę lukę.

#4 Zarządzaj zespołami hybrydowymi

Wiele organizacji przekonało się, że mogą obniżyć koszty i zwiększyć efektywność, rozwijając i wspierając bardziej rozbudowaną infrastrukturę pracy wirtualnej. Ponieważ wielu pracowników przyzwyczaiło się do eliminowania konieczności dojeżdżania do pracy lub spędzania dodatkowego czasu z rodziną, zapotrzebowanie na telepracę będzie prawdopodobnie rosło w przyszłości.

Zarządzanie hybrydowymi zespołami, które nie są zlokalizowane w jednym miejscu, wymaga nie tylko zmian w infrastrukturze, ale także zmiany sposobu myślenia, a nawet codziennych działań. Sunil Prashara, prezes i dyrektor generalny Project Management Institute ostrzega, że wirtualne/hybrydowe zespoły wymagają innego stylu przywództwa: "Jeśli po prostu usiądziesz z założonymi rękami i nie będziesz regularnie zbierał swoich wirtualnych zespołów, strumienie pracy rozpadną się" - ostrzega Prashara.

#5 Bądź bardziej elastyczny i zdolny do adaptacji

W obliczu bezprecedensowej niepewności liderzy będą musieli unikać pokusy "trzymania się decyzji", aby sprawiać wrażenie zdecydowanych, a zamiast tego będą skłonni regularnie analizować nowe dane, informacje i opinie oraz w razie potrzeby zmieniać kurs. Wszelkie opóźnienia w zmianie kursu mogą mieć drastyczne konsekwencje dla rentowności ich firmy, a nawet dla zdrowia ich pracowników.

#6 Pokaż pokorę

Od liderów często oczekuje się, że będą wiedzieli wszystko i podejmowali doskonałe decyzje, ale oczywiście są oni tak samo ludzcy i omylni jak wszyscy inni. Jednym z największych błędów, jakie mogą popełnić liderzy, jest udawanie, że wiedzą więcej niż wiedzą, lub podejmowanie decyzji w oparciu o instynkt lub wcześniejsze doświadczenia. Niezależnie od tego, czy jest to wiedza związana z nauką o zdrowiu publicznym, modelowaniem, statystyką, zasobami ludzkimi czy nawet kwestiami prawnymi, liderzy bez wątpienia będą musieli polegać na wiedzy, której sami nie posiadają, aby podejmować najlepsze decyzje dla całej organizacji.

#7 Bądź aktywnym słuchaczem

Kiedy pracownicy wracają do biura, niewątpliwie utrzymuje się niepokój. W tym przypadku dla liderów równie ważne może być słuchanie, jak i przewodzenie. W istocie może to być jedna z tych rzadkich sytuacji, w których hierarchia ma mniejsze znaczenie, a opinia publiczna może faktycznie dyktować kolejne kroki dla organizacji. Istnieje różnica pomiędzy słuchaniem a czekaniem na rozmowę i dla wielu liderów umiejętność zmiany biegu na "słuchanie, aby zrozumieć" zamiast "słuchania, aby odpowiedzieć" będzie kluczowym składnikiem ich sukcesu.

Nie są to jedyne aktywne cechy, które mają znaczenie dla liderów w czasach pandemii, ale jest to siedem kluczowych.



Lekcje zarządzania po pandemii

Aby pomóc liderom biznesowym zrozumieć, co się stało, zidentyfikowaliśmy siedem kluczowych lekcji dotyczących przywództwa i zarządzania kryzysowego w świecie po katastrofie COVID-19. Jeśli jesteś na stanowisku związanym z odpowiedzialnością korporacyjną, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem, menedżerem, czy pracujesz na własny rachunek, a nawet jeśli dopiero zaczynasz karierę w biznesie, te wskazówki pomogą Ci stworzyć skuteczną strategię, która pozwoli Ci iść naprzód.

1.Przegląd praktyk i dalsze dostosowywanie się

Przez cały czas trwania pandemii, firmy były zmuszone do adaptacji, aby przetrwać. Teraz, kiedy mamy trochę czasu na refleksję nad minionym rokiem lub dwoma, przeanalizujmy, które praktyki wdrożone podczas pandemii były skuteczne, dlaczego te praktyki były skuteczne i czy te praktyki powinny być kontynuowane. Nie popadajmy w stare nawyki i rutyny, kiedy Twoi pracownicy wrócą do biura.

2.Kontynuuj wprowadzanie innowacji.

Zastanów się, jak możesz zmienić swój model biznesowy i operacje, aby dostosować się do potrzeb pracowników i klientów. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skup się na witrynach sklepów internetowych, dystrybucji cyfrowej i modelach dostaw. Rozważ możliwość zaoferowania dodatkowych towarów lub usług, na które jest obecnie większe zapotrzebowanie. Rozszerzenie na nowych klientów i różnych partnerów biznesowych, które uzupełniają towary i usługi, które dostarczasz. Uruchomienie ukierunkowanych kampanii marketingowych w celu odzyskania klientów. Wykorzystaj analitykę danych i rozwiązania cyfrowe, aby dostosować ceny, usprawnić marketing, lepiej zarządzać operacjami i poprawić doświadczenia klientów.

3. Sprawdzone plany awaryjne są niezbędne

Pandemia COVID-19 uwypukliła ogólny brak gotowości wśród dużej części światowej gospodarki. Niewiele korporacji zareagowało natychmiast, gdy zaczęły krążyć informacje o powadze wirusa. Wiele z nich znalazło się w trudnej sytuacji, nie mogąc uniknąć zwolnień pracowników i zamykania zakładów, gdy rządy wprowadziły środki blokujące.

Planowanie awaryjne na wszelkie ewentualności, od pandemii po klęski żywiołowe, powinno stanowić kluczową część bieżących procesów biznesowych. Firmy, które wiedzą, jak reagować w ramach sprawdzonych i dokładnych ram, które są zrozumiałe dla wszystkich pracowników, są dobrze przygotowane do przetrwania wszelkich burz, które mogą nadejść.

4. Elastyczność pracowników przynosi niezliczone korzyści

Krajowe lockdown'y zmusiły większość firm do umożliwienia swoim pracownikom pracy w domu. Początkowo liderzy biznesu byli niechętni, obawiając się, że spadnie poziom produktywności. Rezultaty okazały się jednak zupełnie odwrotne.

Wiele organizacji odnotowało znaczny wzrost wydajności pracowników, ich samopoczucia i jakości pracy. Co więcej, brak konieczności utrzymywania biur zaowocował znacznymi oszczędnościami. W przyszłości warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób można wspierać większą elastyczność miejsca pracy i stworzyć możliwości pracy zdalnej.

Wraz z rosnącą popularnością zatrudnienia poza biurem, należy również pamiętać, że umożliwia to poszerzenie puli kandydatów. Możliwość prowadzenia rekrutacji w innych krajach, a nawet na innych kontynentach, daje Ci największe szanse na znalezienie najbardziej wykwalifikowanych i utalentowanych osób.

5. Transformacja cyfrowa jest priorytetem

Od początku pandemii, firmy każdej wielkości musiały w dużym stopniu polegać na infrastrukturze cyfrowej. Wynika to między innymi z faktu, że praca zdalna jest możliwa tylko wtedy, gdy pracownicy mają dostęp do całego wachlarza aplikacji do zarządzania projektami, wideokonferencji i śledzenia czasu pracy. Podobnie, klienci coraz częściej korzystają z kanałów cyfrowych, aby komunikować się z firmami i dokonywać zakupów.

Trendy te będą prawdopodobnie kontynuowane w przyszłości, a prognozy wskazują na wzrost liczby zakupów online, komunikacji cyfrowej i pracy zdalnej. Teraz nadszedł czas, aby upewnić się, że Twój stos technologiczny, czyli zestaw produktów oprogramowania i usług IT, które zasilają Twoją firmę, jest kompletny i aktualny.

6. Przedsiębiorstwa muszą być skłonne do dywersyfikacji

Według raportu McKinsey and Company, zachowania i preferencje klientów zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Między innymi, konsumenci są bardziej zainteresowani wygodą, higieną, zakupami opartymi na wartościach oraz etyczną postawą marek, z którymi robią zakupy, szczególnie w odniesieniu do traktowania pracowników i zrównoważonego rozwoju.

Przedsiębiorstwa, które przetrwały początkową fazę pandemii, a w niektórych przypadkach nawet się rozwinęły, wykazały chęć dywersyfikacji. Przykłady tego obejmują położenie większego nacisku na handel elektroniczny, wprowadzanie nowych produktów, podkreślanie praktyk w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa oraz tworzenie inicjatyw wspierających pracowników.

Aby zapewnić sukces w świecie po COVID-19, liderzy biznesowi powinni zastanowić się, w jaki sposób mogą zintegrować ciągłe procesy dywersyfikacji z sercem swoich organizacji.

7. Ujednolicona komunikacja może pomóc rozwiać obawy klientów

Przez cały czas trwania pandemii komunikacja zarówno ze strony rządu, jak i podmiotów korporacyjnych była fragmentaryczna, zagmatwana i podlegała krótkotrwałym zmianom. Jako lider biznesu, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że klienci czują się ogólnie niepewni wszystkiego, począwszy od krajowych przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, a skończywszy na godzinach otwarcia lokalnego sklepu. Co więcej, zakłócenia mogą wystąpić w bardzo krótkim czasie.

Dlatego właśnie ujednolicona strategia komunikacji jest niezbędna. Zapewnienie spójności we wszystkich kanałach kontaktu z klientem oraz wysyłanie w porę powiadomień o nieprzewidzianych zmianach ograniczy zamieszanie, uspokoi klientów i pomoże Twoim komunikatom i materiałom marketingowym dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

8. Partnerstwo strategiczne może stworzyć nowe możliwości

Wiele firm nie było w stanie zaspokoić nagłej i znaczącej zmiany w potrzebach kupujących, wywołanej przez koronawirusa. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Często łańcuchy dostaw i sieci logistyczne po prostu nie funkcjonują. Dla innych, brak infrastruktury cyfrowej uniemożliwia wykorzystanie zwiększonego ruchu w sieci lub komunikację z klientami za pośrednictwem kanałów internetowych.

9. Patrz na swoją konkurencję

Zwracanie uwagi na innowacje jest zawsze dobrą praktyką biznesową, a w tych trudnych czasach nie może być ważniejsze. Jeśli masz konkurencyjne firmy w sąsiednich lokalizacjach, które wpadły na ciekawe pomysły w czasie pandemii, rozważ przyjęcie niektórych z ich metod. Przyjrzyj się innym firmom w Twojej okolicy z różnych branż i sprawdź, czy możesz również skorzystać z ich metod.

10. Tnij niepotrzebne koszty

Kontynuuj (lub rozpocznij) eliminowanie zbędnych kosztów z budżetu i znajdź bardziej efektywne kosztowo sposoby realizacji innych niezbędnych zadań. Na przykład, jeśli spędzasz znaczne fundusze na reklamy telewizyjne, rozważyć bardziej ekonomiczne środki do reklamowania. Pracuj na cross-promocyjnych formatach reklamy z innymi firmami, używać mailerów lub billboardy, lub oferują porady ekspertów do społeczności. Chociaż reklama jest ważna, aby utrzymać stały przepływ klientów, najdroższe środki dostępne nie zawsze jest najlepszy, zwłaszcza gdy pieniądze są napięte. Spójrz na inne koszty, które można zredukować, jak również, takie jak niepotrzebne wydatki pracownicze.

11. Oceniaj swoje finanse

Potrzebujesz dokładnego zrozumienia finansów swojej firmy. Przyjrzyj się uważnie księgom i oceń, gdzie byłeś przed pandemią, gdzie jesteś teraz i jaki będzie jej prawdopodobny dalszy wpływ. Zaplanuj działania awaryjne na wypadek, gdyby biznes nadal był powolny lub gdybyś musiał tymczasowo wstrzymać pewne działania.

12. Obsługa klienta

Kontynuuj świadczenie usług na wysokim poziomie. Niezależnie od tego, czy klient potrzebuje pomocy w znalezieniu produktu lub usługi, czy też chce zwrócić przedmiot, zapewnienie mu szybkiej odpowiedzi jest niezwykle istotne. Rozważ zwiększenie liczby godzin pracy działu obsługi klienta oraz zwiększenie aktywności i obecności w mediach społecznościowych.

13.Patrz w przyszłość

Zaplanuj, co się stanie, gdy pandemia się skończy. Prawdopodobnie pojawi się wiele nowych możliwości, w tym ekspansja poza granice Twojej działalności biznesowej. Spojrzenie w przyszłość służy podwójnemu celowi, jakim jest utrzymanie gotowości do rozpoczęcia działalności po pandemii, jak również upewnienie się, że Ty, Twoi partnerzy biznesowi i pracownicy widzą światełko w tunelu.

Strategie zarządzania i przywództwa po pandemii

Bez względu na to, co przyniesie przyszłość, menedżerowie, przedsiębiorcy, dyrektorzy generalni, marketerzy i wiele innych osób opracowuje strategie na najbliższe miesiące i lata. Jednak nadal pozostaje wiele niepewności. A wielu liderów biznesu nie jest pewnych, jak planować przyszłość po COVID-19.

Chociaż nie ma łatwych odpowiedzi, istnieją pewne ogólne wytyczne, które pomogą firmom poruszać się po niezbadanym terytorium, na którym się znajdują. W tym wpisie przedstawimy sześć najważniejszych punktów.

1. Zdaj sobie sprawę, że istnieją granice tego, co możesz zrobić

Niektóre firmy, zwłaszcza te z sektora hotelarsko-gastronomicznego, nie będą w stanie natychmiast wznowić działalności. A nawet te, które mogą od razu rozpocząć działalność, będą musiały zmierzyć się z niższym popytem i restrykcyjnymi środkami bezpieczeństwa.

Większość modeli biznesowych jest nastawiona na konkretne wyniki, zyski i większą wydajność. I w normalnych okolicznościach takie podejście jest niezmiennie skuteczne. Czasami jednak trzeba zrozumieć, że cierpliwość jest najlepszą możliwą strategią.

Zaakceptowanie tej rzeczywistości umożliwi liderom biznesu skupienie się na istotnych zadaniach, takich jak utrzymanie morale pracowników, ograniczenie strat i wprowadzenie planu przetrwania na wypadek wznowienia handlu.

2. Wykorzystaj okresy przestoju do oceny istniejącej strategii biznesowej

Okresy bezczynności spowodowane przez koronawirusa to dobry czas na ponowną ocenę strategii i procesów firmy. Wiele zagrożeń ze strony konkurentów będzie uśpionych, a zasoby zwykle przeznaczane na rozwój będą dostępne.

Rozważ następujące kwestie:

Cele i KPI - Jakie są Twoje długoterminowe cele i jak mierzysz kluczowe obszary wydajności?

Strategia marketingowa i pozycjonowanie - Kiedy popyt zacznie wzrastać, czy są jakieś aspekty pozycjonowania i propozycji wartości, które będą wymagały modyfikacji? Czy Twoje obecne materiały marketingowe zaspokajają potrzeby kupujących po zakażeniu koronawirusem?

Zrozumienie rynku i persony nabywców - Jakie nowe potrzeby i pragnienia będą mieli Twoi nabywcy w związku z koronawirusem? Czy otworzyły się jakieś nowe rynki?

Infrastruktura operacyjna - Jakie procesy biznesowe można usprawnić i zwiększyć ich efektywność?

Łańcuchy dostaw - Czy posiadasz awaryjny łańcuch dostaw na wypadek, gdyby obecne sieci zostały dotknięte trwającymi zakłóceniami?

Zmodyfikowana strategia biznesowa, uwzględniająca wyzwania i możliwości rynku po katastrofie COVID-19, zapewni Ci doskonałą pozycję do odbicia się od dna. Pozwoli to również w pełni wykorzystać ewentualny wzrost popytu na rynku.

3. Przygotuj się na środki bezpieczeństwa

Nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa wydanych przez rząd odstraszy klientów i może nawet wylądować w kłopotach prawnych. Przygotowanie pomieszczeń, biur i sprzętu do bycia w zgodzie z nowymi protokołami powinno być priorytetem dla wszystkich firm.

Ważne jest również zapewnienie, że pracownicy są w pełni przeszkoleni w zakresie przestrzegania przepisów. Firmy będą prawdopodobnie musiały stworzyć materiały szkoleniowe i zakupić sprzęt ochronny dla swoich pracowników, taki jak maski na twarz i środki odkażające do rąk.

Poświęcenie odrobiny czasu na te podstawowe zadania zaoszczędzi Ci wielu bólów głowy w przyszłości. Możesz również zapewnić swoich klientów, że mogą wrócić do sklepów i biur bez żadnego ryzyka.

4. Zbadaj nowe możliwości rynkowe

Podczas gdy koronawirus miał negatywny wpływ na większość firm, stworzył on również nowe możliwości dla firm, które są w stanie przetrwać burzę. Upewnij się, że jesteś świadomy tych możliwości, abyś mógł je wykorzystać w przyszłości.

Wiele firm będzie musiało zamknąć swoje drzwi. Choć nikt nie cieszy się z tego faktu, otworzy on nowe rynki i segmenty klientów, które wcześniej mogły być poza zasięgiem. Podobnie firmy, które potrafią szybko reagować na nowe zwyczaje zakupowe, takie jak dostawy do domu i zakupy przez Internet, zyskają przewagę nad konkurencją.

Śledzenie zmieniających się zachowań klientów i wskazywanie nieobsługiwanych obszarów rynku powinno stanowić centralny element przyszłej strategii firmy.

5. Wykorzystaj wszelkie pozytywne spostrzeżenia

Koronawirus dał niektórym menedżerom i liderom biznesowym spostrzeżenia na temat tego, jak prowadzić swoje firmy bardziej efektywnie. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do pracy zdalnej, ale dotyczy również innych obszarów, takich jak dobre samopoczucie pracowników i utrzymanie lojalności klientów w trudnych czasach.

W sytuacji, gdy wiele codziennych zadań zostaje odsuniętych na bok, kryzysy takie jak koronawirus stanowią dla firm okazję do wypróbowania nowych rozwiązań. Udane inicjatywy mogą być następnie kontynuowane w celu zwiększenia wydajności.

Wiele firm zdecydowało się już zachęcać swoich pracowników do pracy w domu, widząc zmniejszenie kosztów biurowych, a mówi się nawet o stypendiach na prowadzenie biura w domu.

Nie bój się eksperymentować z nowymi rzeczami, zarówno w odniesieniu do swoich pracowników, jak i klientów.

Post-pandemiczne zarządzanie i przywództwo. Czyli jak zmieniło się zarządzanie i przywództwo po pandemii?

Poznaj sylwetki współczesnych i historycznych przywódców ze świata polityki i biznesu.

Steve Jobs

Jeff Bezos

Konfucjusz