Nowoczesny lider

Nowoczesny lider

Zmieniające się czasy wymagają nowoczesnego rodzaju przywódcy

Szybkie zmiany w otoczeniu biznesowym wymagają przemyślenia na nowo tradycyjnej roli lidera. Wierzymy, że potrzebni są dziś nowi liderzy. Reprezentują oni złoty standard przywództwa. Mogą inicjować w innych działania, pozyskać ich zaangażowanie i zwiększyć w ten sposób produktywność.

Nowocześni liderzy potrzebują szerokiego zestawu umiejętności. Konsekwentnie przewodzą innym poprzez:

·         Pomaganie osobom i organizacjom w rozwoju poprzez celowe dążenie do celów, które poszerzają ich umiejętności i testują ich siłę charakteru

·         Współpracę i wspieranie współzależności.

·         Kreowanie szans i otwieranie nowych możliwości dla innych.

 Poza tym zestawem umiejętności, wspólną cechą nowoczesnych liderów jest ich pasja i dążenie, by stać się lepszymi w swoim rzemiośle.

Dodatkową godną uwagi cechą tego rodzaju liderów jest to, że jest ich nieustająco zbyt mało.

Nooczesny lider buduje wartości

 Wartości i kultura organizacji mają znaczenie dla zwiększenia elastyczności.  Dzięki silnym wartościom, regularnej komunikacji, współpracy i wysiłkowi, wartości i kultura mogą pozostać silne.

Podobnie jak w biurze, osoby na szczycie muszą nadal żyć wartościami, przewodzić i komunikować oczekiwania, w przeciwnym razie nie można oczekiwać, że osoby znajdujące się poniżej będą zbytnio podekscytowane ich przestrzeganiem.  W rzeczywistości prawdopodobnie ich to zniechęci i niestety ukształtuje inną kulturę, taką, która nie wspiera wizji firmy.  Prowadzenie działalności w tych niepewnych czasach jest wystarczająco trudne bez utraty kultury organizacyjnej.

 Poczucie przynależności, wspólny cel i wspólna tożsamość inspirują wszystkich do wykonywania najlepszej pracy.   Podstawowe wartości, bez względu na to, jakie są, stanowią podstawę kultury firmy.  Wartości wzmacniają ludzi, prowadzą ich, ekscytują i motywują, nawet gdy nikt nie patrzy.  Warto więc zastanowić się nad tym, jak utrzymać wartości przy życiu w tym czasie;

 Pozwól, aby Twoje wartości prowadziły innych

·         Upewnij się, że pracownicy widzą, że liderzy nadal żyją wartościami i kierują się nimi

·         Kontynuuj odwoływanie się do wartości podczas komunikacji z pracownikami

·         Przypominaj pracownikom o wartościach

·         Oczekuj, że wartości będą nadal przestrzegane i informuj pracowników, jeśli tak się nie dzieje

·         Kontynuuj wirtualne spotkania

·         Zapewnienie spotkań kontrolnych 1 do 1

·         Zachęcaj członków zespołu do współpracy

·         Zapewnij pracownikom czas i miejsce na kontakty osobiste

 Wartości nowoczesnego lidera prowadzą wszystkich do osiągnięcia wizji organizacji, więc poświęć im uwagę, na którą zasługują - trochę dodatkowej uwagi, czasu i zaangażowania w tym czasie. 


Jeśli jesteś na poważnie zainteresowany rozwojem swoich umiejętności przywódczych zapoznaj się z naszą ofertą na szkolenia menedżerskie w języku angielskim , kursy menedżerskie i szkolenia z zarządzania.


Nowoczesny lider słucha swojego zespołu

Badania profesora Adriana Wilkinsona dotyczą głosu pracowników i ich prób wypowiedzenia się, wyrażenia swoich poglądów i opinii w pracy - podkreślają, że ważne jest, aby zwrócić na to uwagę i podjąć działania, gdyż w przeciwnym razie głos ten może nie zostać ponownie usłyszany. 

Pracownicy, którzy wiedzą, że mają głos i są wysłuchiwani, są bardziej zaangażowani w życie organizacji.  Pracownicy zazwyczaj starają się wnieść swój wkład, nawet jeśli nie są o to proszeni, co jest wspaniałe, ale jeśli nie są słuchani, dojdą do punktu, w którym powiedzą: "Nie będę się już tym przejmował.  To się nigdy nie zmieni" i nie mam wątpliwości, że już to słyszałeś, bo my też! 

Pamiętaj też, że choć poglądy i/lub opinie pracowników mogą być negatywne lub pozytywne, to tak czy inaczej są oni blisko klientów, operacji, innych współpracowników i konkurencji i mogą uświadomić Ci problemy, abyś mógł je rozwiązać, zanim będzie za późno.  Mogą także wnieść swój wkład w usprawnienia, więc tak czy inaczej warto słuchać swojego zespołu i podejmować działania!  Zwłaszcza, jeśli chcemy, aby nadal przekazywali nam swoje uwagi.   To są głosy, które lubię słyszeć w mojej organizacji - wkład, pomysły, wkład, innowacje, informacje zwrotne, przemyślenia, ostrzeżenia i tak dalej, mówię - dawaj!

Nawet jeśli rozpatrujesz głosy pracowników wyłącznie z perspektywy zgodności z przepisami, wymaga to konsultacji, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, więc nawet jeśli chodzi tylko o wywiązanie się z obowiązków, dlaczego nie miałbyś ich wysłuchać?  Jeśli chodzi o zaangażowanie pracowników, innowacje organizacyjne, produktywność i wyniki, musisz słuchać, ponieważ pracownicy są źródłem wielu informacji o TWOJEJ firmie.