Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

Jak się zmotywować mając przed sobą duży i ważny cel? Warto skorzystać z listy osiągnięć.

jak się zmotywować

Jak się zmotywować -

mając przed sobą duży cel?

Jak się zmotywować?

Zanim przejdziemy do sedna na początek kilka prostych prawd o motywacji, o których często zapominamy:

  • Bardzo niewiele osób bierze na siebie odpowiedzialność za motywowanie siebie, mimo że niemal każdy z nich twierdzi, że chce zmienić swoją sytuację.

  • Łatwo jest odłożyć trudne zadania lub odwlekać obowiązki Żadne oświadczenie nie jest tak demoralizujące, jak stwierdzenie zaczynające się od "Pewnego dnia, zrobię...".

  • Twoja zdolność do zarządzania emocjami i umysłem określa, w jaki sposób możesz się zmotywować. Jeśli nie możesz tego zrobić, będziesz żył życiem spokojnej desperacji.

  • Ilekroć gubisz się w negatywnych myślach, poszukaj cichego miejsca, w którym możesz spokojnie myśleć / medytować / modlić się lub zastąpić swoje negatywne myśli pozytywnymi afirmacjami.

  • Zadawaj sobie dobre, trudne i ważne pytania, aby uzyskać odpowiedzi, których potrzebujesz. "Jak zarabiać na życie?" nie jest i nigdy nie będzie tak silną motywacją, jak "Dlaczego tak bardzo chcę prowadzić własna firmę?".

  • Twoje cele nie powinny Cię jedynie ekscytować; powinny Cię trochę przestraszyć. To jedyny sposób, aby pozostać zmotywowanym do ich realizacji.

Do każdego dużego celu, dociera się realizując setki, a nawet tysiące małych kroków.  Lista osiągnięć pomaga nam retrospektywnie spojrzeć na pokonaną drogę, na wykonaną dotąd ciężką pracę. Czasem jeden zły dzień, jeden zły moment może wprowadzić nas w stan totalnego zwątpienia w obrany kierunek. Wtedy taka lista może stać się zastrzykiem energii i optymizmu.

Zamiast koncentrować się wyłącznie na rzeczach, które jeszcze się nie zdarzyły i żyć w świecie wiecznego trybu przypuszczającego, warto czasem zmotywować się poprzez przełączenie naszej uwagi na bezpośredniość i niezwykłą konkretność przeszłości.

 Dlaczego listy osiągnięć działają?

Notowanie rzeczy "zrobionych" generuje kulę śniegową, która nabierając pędu pomaga Ci efektywnie działać dzień po dniu. Postęp sam w sobie zapewnia silną motywację, angażuje i zachęca. Profesor Harvard Business School Teresa Amabile oraz psycholog Steven Kramer odkryli, że "małe zwycięstwa"  napędzają nasz rozwój.  Kiedy odnotujesz progres, łatwiej jest Ci postępować zgodnie z zaprojektowanym planem.

Prowadzenie listy ukończonych zadań pozwala zmotywować się i zachęca do refleksji i budowania wyobrażeń o tym, gdzie jesteś. Daje cierpliwość i samoświadomość,  lepszą zdolność planowania i wyraźniejszy obraz tego, gdzie stoisz i ile drogi przed tobą.

Lista zadań wykonanych jest trudna do zignorowania, ponieważ wymaga z Twojej strony aktywnego działania. Praktyka ta polega na tym, żebyś notował swoje osiągnięcia (lub brak takowych) i uwagi dla samego siebie.

Jak zrobić listę osiągnięć aby się zmotywować?

Oczywiście, to zależy od ciebie;)

W przeciwieństwie do list rzeczy do zrobienia, masz tu większą swobodę w wyborze sposobu zapisywania dokonań. Pamiętaj tylko o tym, żeby nie przekształcić listy zadań ukończonych w "ukończoną listę zadań do zrobienia" – wtedy przestaje zdawać egzamin. Wartością listy osiągnięć jest tu autorefleksja.

Wystarczy poświęcić kilka minut na refleksję

jak się zmotywować

Przeglądanie tego, co udało Ci się ukończyć, nie zajmuje wiele czasu, a w zamian nabierzesz świadomości swoich osiągnięć i kierunku działania

Przeglądanie tego, co udało ci się ukończyć, nie zajmuje wiele czasu, a w zamian nabierzesz świadomości swoich osiągnięć, kierunku działania, motywatorów, demotywatorów, dystraktorów i stanów typu flow. Lista osiągnięć pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób zajmujesz się swoją pracą czy projektem, jaką obrałeś drogę w życiu, co zostało zaplanowane, a co pojawiło się nieoczekiwanie. Daje to fajnego motywacyjnego kopa.

Umieść na liście własne uwagi i obserwacje, jest to kluczowe. Bez tego tworzenie listy mija się z celem.

W ten sposób zyskasz więcej motywacji i więcej się nauczysz – o sobie samym i o samym procesie. Ciesz się i celebruj osiągnięcia, aby otworzyć drogę dla kolejnych.

Istotna jest jakość nie ilość

W przeciwieństwie do list rzeczy do zrobienia, które mogą skupiać się na regularnych obowiązkach i drobiazgach, listy osiągnięć są najbardziej przydatne gdy sporządzamy je w określonym kontekście i gdy dotyczą konkretnego celu. Lepiej więc unikać notowania rzeczy banalnych, typu "odebrałem garnitur z pralni" po to tylko aby listę „dopompować”.

Zrównoważ swoje listy

Dla tych, którzy przez listy rzeczy do zrobienia dostają spazmów, lista osiągnięć może być ukojeniem i odskocznią, może być użytecznym narzędziem samodoskonalenia poprzez analizę drogi od planu do rezultatów i usprawnienie sposobu tworzenia strategii rozwoju i  kolejnych list zadań.

jak się zmotywować

Patrząc na to co do tej pory zrobiłeś, zrobisz jeszcze więcej!

Jakie pytania warto sobie zadać pracując nad taką listą?

Co wpłynęło na Twoje postępy? 

Czy jest to coś, co można kontrolować lub zmienić, aby ułatwić postępy, a nie je utrudniać? Czy można zlecić coś komuś do wykonania? Czy zauważasz jakieś wzorce wynikające z Twojego otoczenia lub konstrukcji planu, które powodują postępy lub ich hamowanie?

 Co się  działo z Twoimi emocjami?

Uczucia i stan emocjonalny diametralnie wpływają na to jak możemy się zmotywować i tego, w jaki sposób pracujemy. Dlatego ważna jest tu samoświadomość emocjonalna.

Co wpłynęło na Twoje emocje? W jaki sposób wpłynęło to na Twoje emocje? W jaki sposób wpłynęło to na Twoje relacje z innymi? Czy zadania, które wykonywałeś  były szczególnie frustrujące? Czy jesteś zadowolony a może nawet dumny z tego, co zrobiłeś?

 Co dziś robiłeś, co szczególnie chcesz pamiętać w przyszłości?

To pytanie prowadzi Cię ku przemyśleniu osiągnięć. Podobną metodę można później wykorzystać w przypadku rzeczy takich jak ewaluacje i podsumowania wyników, a także w momentach refleksji, takie jak nowy rok lub urodziny. Dowód na to co działało, a co nie, znajdziesz na swojej liście osiągnięć. 

Jak mogę przekształcić moje problemy w postęp?

Ucz się na swoich błędach. Czy jesteś w stanie opracować sposoby na poprawienie stanu rzeczy lub osiągnięcie postępów jutro w oparciu o to, co poszło nie tak dziś? Zidentyfikuj i zamień negatywy w pozytywy tak,  aby stały się paliwem dla twojego rozwoju. Nie jesteśmy doskonali i ciężko będzie nam przeżyć dzień doskonały w 100% . Możemy jednak stworzyć dla siebie lepszą przyszłość, w oparciu o to, jak myślimy o przeszłości.

Czy jest ktoś, kto mógłby Ci dzisiaj pomóc?

Wielu z nas nie chce prosić o pomoc. Mamy awersję do bycia uzależnionymi od innych. Jednak gra solo, w tak złożonej rzeczywistości nie jest najlepszym pomysłem.

Jakie są trzy dobre rzeczy, które możesz powiedzieć o dniu dzisiejszym?

W miarę notowania swoich osiągnięć, przeszukaj w swojej pamięci dzisiejszy dzień w poszukiwaniu trzech pozytywnych zdarzeń. Bądź konkretny i przemyśl dokładnie, czy coś stanowiło ich przyczynę. Kiedy będziesz notował pozytywne rzeczy i praktykować wdzięczność wobec życia będziesz w stanie skuteczniej podtrzymywać pozytywną autorefleksję.


Nie zapomnij o roli środowiska w procesie motywacji

Wyobraź sobie, że Shaquille O’neil, mierząca  216 cm  i ważąca blisko 150 kg była gwiazda koszykówki, chciałby zostać jockeyem .

Typowy jockey mierzy od 147 do 168 cm wzrostu  i waży około 64 kilo. Oczywiście Shaq może jeździć konno, pytanie czy odniesie sukcesy w wyścigach. Odpowiedź jest prosta - nie.

 Jest bardzo fajna książka Bogactwo i nędza narodów, autorstwa Davida Landesa. Autor opisuje cały szereg czynników wpływających na to dlaczego i jak “powiodło się danemu krajowi”. Sporą część zajmują wątki związane z rolnictwem. Kiedy rolnictwo zaczęło się rozprzestrzeniać po całym świecie, rolnikom znacznie łatwiej było budować osady wzdłuż osi wschód-zachód niż wzdłuż osi północ-południe. Działo się tak, ponieważ miejsca na tej samej szerokości geograficznej mają zwykle podobny klimat, natężenie światła słonecznego i opadów deszczu oraz porównywalne pory roku. Pozwoliło to rolnikom w Europie i Azji udomowienie różnych gatunków zbóż i łatwe ich uprawianie na całym obszarze od Francji aż po Chiny.

 Tymczasem podczas podróży z północy na południe klimat może zmieniać się dość gwałtownie. Wystarczy pomyśleć sobie, jak inna jest pogoda na Florydzie niż w Kanadzie. Wiele gatunków zbóż, które dobrze się rozwijają w ciepłych warunkach pogodowych, nie wyrośnie w zimnie. W celu rozszerzenia upraw na północ i południe, rolnicy musieliby znaleźć i udomowić nowe rośliny przy najdrobniejszej zmianie klimatu.

W wyniku tych różnic środowiskowych rolnictwo rozprzestrzeniło horyzontalnie się 2 do 3 razy szybciej w całej Azji i Europie, niż wertykalnie w Ameryce. Skutki, rozłożone na wiele wieków, były znaczące. Zwiększona produkcja żywności w Europie i Azji pozwoliła na szybszy wzrost populacji w tych obszarach. Społeczeństwa w Europie i Azji były w stanie zbudować silniejsze armie i rozwinąć nowe, innowacje technologie.

Zmiany zaczęły się niewinnie – tutaj plon, który rozprzestrzeniał się nieco łatwiej, tam populacja, która wzrosła nieco szybciej – ale z czasem w istotny sposób wzrosły. Choć istniały inne czynniki, to nie będzie przesadą gdy powiemy, że kształt geograficzny kontynentów był ważnym powodem, dla którego Europejczycy zyskali na znaczeniu i podbili tereny plemion Ameryki Północnej i Południowej. Nie stało się przecież na odwrót.

Niewidzialna ręka otoczenia

Mądrze zatem założyć, że środowisko, w którym działasz jest niewidzialną ręką, która kształtuje ludzkie wzorce zachowań. Często wierzymy, że nasze nawyki są wynikiem tylko i wyłącznie naszej motywacji, talentu i zainwestowanego wysiłku. Oczywiście te cechy mają ogromne znaczenie, jednakże szczególnie w ostatnich nasyconych motywacją czasach często pomija się wpływ otoczenia.

Jeśli chcesz zwiększyć szanse na sukces, musisz działać w środowisku poprawiającym twoje wyniki i pozytywnie wpływającym na motywację, a nie blokującym cię.

Wyobraź sobie, że postanowiłeś uprawiać winogrono i produkować wino w środku kanadyjskiej zimy. Możesz być najbardziej utalentowanym fachowcem na świecie, ale to nie będzie miało znaczenia. Zmarzlina jest kiepskim substytutem żyznej, wapiennej gleby.

 Jak zaprojektować lepsze środowisko motywacyjne?

Istnieje wiele sposobów na zaprojektowanie środowiska promującego sukces.

Oto trzy główne strategie:

Najpierw zautomatyzuj dobre decyzje.  

W miarę możliwości zaprojektuj środowisko, które podejmuje za ciebie dobre decyzje. Na przykład kupowanie mniejszych talerzy może pomóc ci zmniejszyć wagę, ustalając dla ciebie z góry rozmiar porcji. Badanie przeprowadzone przez Brian'a Wansinka z Uniwersytetu Cornell wykazało, że ludzie jedzą o 22 procent mniej zmieniając talerze trzydziestocentymetrowe na dwudziestopięciocentymetrowe. Podobnie używanie oprogramowania do blokowania serwisów społecznościowych może dramatycznie zwiększyć produktywność, nie wrzucanie na zakupach do wózka pewnych produktów (np. czekolady czy piwa) sprawi, że również uda .

Po drugie, zaangażuj się.

Twórz środowisko, w którym dobre nawyki zostaną zasymilowane w paletę twoich normalnych zachowań. Na przykład, jeśli chcesz ćwiczyć grę na jakimś instrumencie, możesz go umieścić koło twojej ulubionej sofy. Wtedy wzrośnie prawdopodobieństwo, że chwycisz instrument częściej, niż jeśli miałbyś go schowanego w szafie.

Podobnie bardziej prawdopodobne jest, że pójdziesz na siłownię, jeśli masz ją po drodze do domu z pracy, niż jeśli siłownia jest pięć minut od ciebie, ale w kierunku przeciwnym niż tam, gdzie zwykle jeździsz. W miarę możliwości projektuj swoje nawyki tak, aby pasowały do ​​przepływu wzorców zachowań.

Po trzecie, ukróć czynniki negatywne.  

Starożytni rolnicy nie mieli możliwości usunięcia barier, które ich powstrzymywały, ale my już tak. Dla przykładu, japońscy wytwórcy telewizorów przearanżowali swoją przestrzeń biurową tak, aby zaoszczędzić czas poprzez unikanie niepotrzebnych obrotów, schylania czy skrętów. Możesz także zmniejszyć natężenie czynników negatywnych w swoim środowisku. Na przykład możesz unikać niezdrowej żywności poprzez przechowywanie jej w mniej widocznych miejscach. (Żywność, która jest umieszczana na poziomie oczu, zwykle jest nabywana i spożywana o wiele częściej).

Fart środowiskowy

Jesteśmy prędcy aby obwiniać nasze otoczenie, gdy sprawy zaczynają się psuć. Jeśli stracisz pracę, to dlatego, że gospodarka jest do chrzanu. Jeśli przegrasz rozgrywkę, to dlatego, że sędzia był niekompetentny. Jeśli spóźniłeś się do pracy, to dlatego, że były okropne korki.

Kiedy jednak wygramy, całkowicie ignorujemy wpływ środowiska. Jeśli znajdziesz pracę, to dlatego, że jesteś utalentowany i sympatyczny. Jeśli wygrasz rozgrywkę, to dlatego, że grałeś lepiej. Jeśli jesteś wcześniej niż trzeba na spotkanie, to dlatego, że jesteś dobrze zorganizowany.

Ważne jest, aby pamiętać, że środowisko sprzyja zarówno naszym dobrym zachowaniom, jak również tym złym. Ludzie, którzy wydają się z łatwością trzymać się dobrych nawyków, często korzystają z zalet środowiska, które czyni te zachowania łatwiejszymi. Tymczasem ludzie, którzy starają się z całej siły o sukces, mogą mierzyć się z pracą godną Syzyfa. To, co często wygląda na brak silnej woli, jest w rzeczywistości skutkiem trudnego otoczenia.

Życie to gra, a jeśli chcesz zagwarantować lepsze rezultaty przez dłuższy czas, najlepszym rozwiązaniem jest toczenie tej rozgrywki w środowisku, które ci sprzyja. Zwycięzcy często wygrywają, ponieważ ich środowisko im to ułatwia.

Powodzenia!

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

Inne artykuły przeczytasz później, teraz weź do ręki długopis bądź ołówek i w taki oldschoolowy sposób zacznij działać. Odłóż laptopa bądź telefon. Zacznij już dziś.  


Może warto przeczytać?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Lista rzeczy do nierobienia

Jak poprawić produktywność dzięki tym 3 zmianom  w procesie planowania

Jak odzyskać kontrolę nad wolnym czasem

Jak być produktywnym - Aplikacje, które zwiększą Twoją produktywność