Coaching biznesowy - coaching dla właścicieli firm

coaching biznesowy

Coaching biznesowy skierowany do właścicieli firm

Coaching biznesowy jest procesem wydobywania pełnego potencjału właściciela firmy. Coaching biznesowy przebiega w postaci indywidualnych sesji, podczas których razem z klientem poszukuję najlepszych rozwiązań problemów biznesowych oraz umożliwiam klientowi rozwój pożądanych kompetencji oraz dostęp do nowych obszarów wiedzy.

Jeśli chodzi o przykłady obszarów zastosowań coachingu biznesowego, staje się on skutecznym narzędziem w przypadku gdy:

* Istnieje potrzeba skorygowania kierunku postępowania w obliczu nowej sytuacji, trudności lub po prostu chęci zmiany.

* Klient przejawia podejście lub zachowania, które nie sprzyjają osiąganiu jego celów lub/i celów jego firmy.

* Brakuje jasnej oceny sytuacji, podczas, gdy trzeba podjąć istotne decyzje biznesowe.

* Klient nie zdaje sobie sprawy ze swoich silnych stron i z tego, jak je rozwijać oraz jak rozwijać organizację

Coaching biznesowy to świetna inwestycja

W coraz bardziej konkurencyjnym  świecie biznesu organizacje poszukują każdej możliwości by zdominować konkurencję, zdobyć nowe rynki zbytu i wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Im więcej wiedzą i potrafią ,  tym większe szanse firmy na sukces. Coraz częściej zarządy i właściciele firm wybierają coaching biznesowy jako wsparcie w rozwoju.

 

Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad dekady zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych. Jestem autorem bestsellerowych książek a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 oraz Fortune 500 i najważniejsze instytucje państwowe.

Wszystkie moje usługi coachingowe dla liderów mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.

Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com

Jeśli wahasz się zapraszam do lektury poniższego tekstu, lekturę mojego bloga oraz moich książek, które najlepiej oddadzą moją filozofię myślenie o przywództwie.

 

Wpływ coachingu na poprawę indywidualnych i grupowych osiągnięć  zapisuje się w historii świetnymi rezultatami.

Powszechnie widzimy menedżerów i liderów, którzy:

·         Nie są pewni czym jest coaching biznesowy i czym właściwie zajmuje się coach

·         Nie mają czasu na coaching

·         Nie mają dostępu do narzędzi i zasobów, które mogą pomóc im czerpać pełnię korzyści z coachingu

·         Nie ustalają spójnego harmonogramu rozmów coachingowych

·         Nie potrafią poprowadzić angażującej rozmowy coachingowej

Ten post dotyczyć będzie pierwszego z tych obszarów. Moim zdaniem najlepszym podejściem, które zilustruje czym jest coaching biznesowy będzie ukazanie ról, które pełni coach.

Skuteczni coachowie to ci, którzy odgrywają pięć konkretnych ról w procesie coachingu.

1. Coaching biznesowy pomaga klientom rozwijać nawyki, które pozwolą im zrealizować zawodowe cele i najpełniej wykorzystać czas oraz pomogą podtrzymać bieżące plany działania.

Rozwijanie i zmiana nawyków czasami zdaje się wymagać nadludzkiego wysiłku. Jest to jeden z powodów, dla których coachowie często spotykają się z ze swoimi coachee. Im bardziej klient jest świadomy, że coach analizuje jego postępy, tym bardziej prawdopodobne, że skupi się na zadaniu.
Coaching biznesowy pomaga również klientom w budowaniu mostu między działaniami a celami w ramach zogniskowanych planów działania. Plany te określają to, co klienci zrobią (bądź nie), pozwalając im na efektywne wykorzystanie swojego czasu i osiągnięcie najlepszych wyników.

2. Coaching biznesowy pomaga klientom definiować cele i strategie, które będą dotyczyć ogólnego sensu podejmowanych działań i prowadzić do maksymalizacji efektów, koncentracji wysiłku i zaangażowania.

Zdefiniowanie właściwych celów i strategii ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu klienta. Jeśli klienci poczują wystarczająco silne pragnienie osiągnięcia celów, cele te napędzą ich do wykorzystania pełni potencjału.

Gdy coach zidentyfikuje  motywację klienta, coachee łatwiej zaangażuje się w tworzenie planów działania, wykaże większą wytrwałość wobec przeszkód, a także chętniej weźmie odpowiedzialność za realizację swoich celów.

3. Coachowie biznesowi oceniają potrzeby klientów w zakresie rozwoju kompetencji, wiedzy i cech osobowościowych oraz zachęcają do "bycia właścicielem" własnego potencjału rozwojowego.

Kiedy coachowie uzmysławiają klientom obecny poziom ich umiejętności oraz obraz potencjalnych "nowych rzeczywistości" (takich, w których byliby gdyby realizowali całość swojego potencjału), luki rozwojowe zazwyczaj stają się oczywiste. W takich przypadkach coachowie mogą zalecić dodatkowe szkolenie i/lub pomagać w tworzeniu planów rozwojowych.

I chociaż taki coaching często koncentruje się na natychmiastowym zwiększeniu skuteczności biznesowej, ważne jest, aby pamiętać, że zmiana nie następuje z dnia na dzień. Sukces wymaga wysiłku i nieustającego rozwoju i to w perspektywie długoterminowej.

4. Wbrew obiegowej opinii, moim zdaniem coaching biznesowy powinien czasem oferować doradztwo.

W coachingu biznesowym coachowie stają się czasem doradcami. Co prawda głównym celem coachingu biznesowego jest zadawanie pytań i umożliwienie znalezienia własnych odpowiedzi, jednakże coachowie wiedzą także kiedy oferować bezpośrednie porady dotyczące konkretnych działań i szans biznesowych.

W tym sensie coaching biznesowy  różni się od innych rodzajów coachingu – natychmiastowe porady są akceptowalne, a w niektórych sytuacjach nawet konieczne.

Najważniejsze jest właściwe zakomunikowanie rady. W zależności od poziomu wiedzy klienta, coach musi ustalić, czy powinien być bardziej kierujący („zrób tak”) czy ułatwiający („przepracujmy to wspólnie”). Im mniej doświadczony klient, tym więcej porad kierujących zda egzamin. Im bardziej doświadczony klient, tym lepiej działa podejście ułatwiające.

Byłem kiedyś w sytuacji, w której stosunkowo młody członek zarządu jednej z polskich spółek zaraz po przejęciu innej firmy miał dylemat dotyczący zmian kadrowych. Zdaniem coachee w przejętej firmie mnożyły się sytuacje bez mała patologiczne. Nie będę się tu mocno rozwijał ale po dłuższej rozmowie zasugerowałem klientowi zwolnienie jednego z dyrektorów nowo przejętej firmy, motywując decyzję tym, że często to nieetyczne działania płynące „z góry” dają przykład i zachęcają pracowników do mało etycznych działań - zgodnie ze starym porzekadłem „ryba psuje się do głowy”. Klient przespał się z decyzją, po 2 dniach zwolnił dyrektora, a ze zwolnienia uczynił przykład i ostrzeżenie. W przeciągu kilku miesięcy wiele zachowań i działań uległo zmianie.  Przy okazji wysłał silny sygnał o tym, że nie boi się trudnych decyzji i nie będzie tolerował działań i zachowań na szkodę spółki . Czasem trzeba doradzić, to tak ja w sporcie - jeśli coach widzi zachowania, które trzeba skorygować mówi o tym zawodnikowi wprost.

5. W coachingu biznesowym coachowie rozumieją co motywuje każdego klienta i podejmują działania w celu uwydatnienia tych czynników.

Podczas pracy w szczytowym momencie motywacji, klienci mierzą się z wyzwaniami i dążą do osiągnięcia celów. Zaciskają zęby i skupiają uwagę w całości na wkładaniu wysiłku w osiągnięcie rezultatów. Dzięki wsparciu motywacyjnemu ze strony dobrego coacha klient może utrzymywać wysoki poziom energii i chęci działania przez dłuższy okres czasu.

 Dlaczego klienci sięgają po coaching biznesowy?

1. Popraw wydajność

Głównym powodem, dla którego ludzie zgłaszają się do coachów, jest poprawa ich wydajności. Zwykle chodzi o konkretny obszar działań.

W jakim aspekcie klient chcesz się poprawić? Czy chce być lepszym mówcą? Menedżerem? Liderem? Pisarzem?

Coach może pomóc, choć niekoniecznie we wszystkich obszarach. Dlatego profesjonalne drużyny sportowe zatrudniają wielu coachów. Każdy z coachów specjalizuje się w określonej pozycji.

Jako właściciel firmy jesteś libero. Grasz wiele ról. Dlatego możesz potrzebować wielu coachów. Ten sam coach, który pomaga ci w pracy nad kompetencjami z zakresu zarządzania lub przywództwa, może nie być tym, którego wybierzesz aby pracować nad swoimi umiejętnościami mówienia lub pisania.

Jeśli korzystanie z wielu coachów wydaje się przesadą, wybierz jeden obszar, w którym możesz najbardziej skorzystać z coachingu. Skoncentruj się na tym obszarze, aż będziesz zadowolony.

2. Zadbaj o obiektywną informację zwrotną

Jeśli jesteś właścicielem firmy, jesteś szefem. Jako szef masz władzę nad swoim zespołem. Bez względu na to jak szczery jest twój zespół, zawsze będziesz się zastanawiać czy zamiast prawdy mówią ci to, co chcesz usłyszeć.

Pamiętasz króla, który był nagi? Nikt nie chciał mu powiedzieć prawdy. Coach jest z tobą szczery. Coachowie oferują szczere opinie i uczciwe oceny. Dają ci informację zwrotną, której potrzebujesz, bez obawy jak ją przyjmiesz.

3. Zdobądź wiedzę

Coachowie często mają doświadczenie, którego tobie brakuje. Możesz skorzystać z ich ekspertyzy. Coach może pomóc ci uniknąć płacenia czesnego w szkole twardego życia. Co więcej, coach będzie znał techniki, które mogą podnieść jakość twoich działań. Po co uczyć się rzeczy na własnej skórze, jeśli możesz uczyć się w inny sposób?

4. Bądź odpowiedzialny

Coachowie pociągają cię do odpowiedzialności. Stanowią kogoś, przed kim możesz odpowiedzieć. Kiedy jesteś odpowiedzialny przed kimś, robisz więcej. Wykonujesz wtedy trudne zadania, które są konieczne i nieprzyjemne. Zwlekanie staje się trudniejsze.

5. Usłysz lepiej własny głos

 Trudno jest prowadzić firmę. Działasz sam. Jesteś panem swojego poletka i oczekuje się od ciebie odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie chcesz okazywać niepewności, nawet jeśli nie jesteś pewien obranego kierunku. Coach może stać się kimś, kto jak piłeczkę odbije w twoją  stronę twój własny pomysł, i kto udzieli wskazówek w tych niespokojnych czasach.

6. Zyskaj pozytywne wzmocnienie

Inną funkcją coachów biznesowych jest zaoferowanie pozytywnego wzmocnienia, gdy jesteś na dobrej drodze. Kiedy postępujesz właściwie, ale rezultaty są odwleczone w czasie, coach pomoże ci utrzymać koncentrację i stabilność.