About

 

Inteligencja emocjonalna w pracy

Umiejętność czytania ludzi, dostrzegania ich gestów i odkrywania ich intencji miała kluczowe znaczenie w ich "rodzinnym biznesie". Podobnie jak zwierzęta, które musiały dostosować się do otoczenia i rozwijać swoje zmysły, każda z tych osób musiała rozwinąć inteligencję emocjonalną, aby przetrwać.

W dzisiejszym poście chciałbym pokazać, jak inteligencja emocjonalna pomogła Vito Corleone zostać Donem. Te wskazówki od Don Corleone pomogą Ci stać się lepszym liderem, lepszym szefem i lepszym przedsiębiorcą.

Inteligencja emocjonalna w przywództwie - styl Don Corleone

Porozmawiajmy najpierw o inteligencji emocjonalnej. Według Petera Salovey'a i Johna Mayera, inteligencja emocjonalna (EQ) to umiejętność rozpoznawania i zarządzania emocjami (np. nie pękajcie w gniewie, gdy jesteście zdenerwowani), jak również postrzegania i rozumienia emocji innych osób.

Jeśli jesteś menedżerem, liderem zespołu lub szefem, a brakuje Ci inteligencji emocjonalnej, nie będziesz w stanie zmotywować swojego zespołu i nie będziesz w stanie dogadać się z innymi. Będzie to miało również negatywny wpływ na komunikację, morale i ducha pracy zespołowej wśród współpracowników.

Jak już to opisałem w moim postu "Znaki wielkiego przywódcy": Jak być dobrym szefem", lider powinien wpływać i aspirować do innych. Lider daje przykład i dzieli się swoją wizją z kolegami.

Jak widzisz, inteligencja emocjonalna w przywództwie to kluczowa umiejętność.

Nie będę kłamał, uczenie się, jak rozmawiać z ludźmi i jak rozumieć ich emocje, jest trudne. Na szczęście możemy nauczyć się wszystkiego, jeśli damy na to wystarczająco dużo czasu.