Coaching biznesowy

W coraz bardziej konkurencyjnym  świecie biznesu organizacje poszukują każdej możliwości by zdominować konkurencję, zdobyć nowe rynki zbytu i wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Im więcej wiedzą i potrafią pracownicy,  tym większe szanse organizacji na sukces. Coraz częściej zarządy i właściciele firm wybierają coaching biznesowy jako wsparcie w rozwoju.

Wpływ coachingu na poprawę indywidualnych i grupowych osiągnięć  zapisuje się w historii świetnymi rezultatami.

Powszechnie widzimy menedżerów i liderów, którzy:

·         Nie są pewni czym jest coaching biznesowy i czym właściwie zajmuje się coach

·         Nie mają czasu na coaching

·         Nie mają dostępu do narzędzi i zasobów, które mogą pomóc im czerpać pełnię korzyści z coachingu

·         Nie ustalają spójnego harmonogramu rozmów coachingowych

·         Nie potrafią poprowadzić angażującej rozmowy coachingowej

Ten post dotyczyć będzie pierwszego z tych obszarów. Moim zdaniem najlepszym podejściem, które zilustruje czym jest coaching biznesowy będzie ukazanie ról, które pełni coach.

Skuteczni coachowie to ci, którzy odgrywają pięć konkretnych ról w procesie coachingu.

1. Coaching biznesowy pomaga klientom rozwijać nawyki, które pozwolą im zrealizować zawodowe cele i najpełniej wykorzystać czas oraz pomogą podtrzymać bieżące plany działania.

Rozwijanie i zmiana nawyków czasami zdaje się wymagać nadludzkiego wysiłku. Jest to jeden z powodów, dla których coachowie często spotykają się z ze swoimi coachee. Im bardziej klient jest świadomy, że coach analizuje jego postępy, tym bardziej prawdopodobne, że skupi się na zadaniu.
Coaching biznesowy pomaga również klientom w budowaniu mostu między działaniami a celami w ramach zogniskowanych planów działania. Plany te określają to, co klienci zrobią (bądź nie), pozwalając im na efektywne wykorzystanie swojego czasu i osiągnięcie najlepszych wyników.

2. Coaching biznesowy pomaga klientom definiować cele i strategie, które będą dotyczyć ogólnego sensu podejmowanych działań i prowadzić do maksymalizacji efektów, koncentracji wysiłku i zaangażowania.

Zdefiniowanie właściwych celów i strategii ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu klienta. Jeśli klienci poczują wystarczająco silne pragnienie osiągnięcia celów, cele te napędzą ich do wykorzystania pełni potencjału.

Gdy coach zidentyfikuje  motywację klienta, coachee łatwiej zaangażuje się w tworzenie planów działania, wykaże większą wytrwałość wobec przeszkód, a także chętniej weźmie odpowiedzialność za realizację swoich celów.

3. Coachowie biznesowi oceniają potrzeby klientów w zakresie rozwoju kompetencji, wiedzy i cech osobowościowych oraz zachęcają do "bycia właścicielem" własnego potencjału rozwojowego.

Kiedy coachowie uzmysławiają klientom obecny poziom ich umiejętności oraz obraz potencjalnych "nowych rzeczywistości" (takich, w których byliby gdyby realizowali całość swojego potencjału), luki rozwojowe zazwyczaj stają się oczywiste. W takich przypadkach coachowie mogą zalecić dodatkowe szkolenie i/lub pomagać w tworzeniu planów rozwojowych.

I chociaż taki coaching często koncentruje się na natychmiastowym zwiększeniu skuteczności biznesowej, ważne jest, aby pamiętać, że zmiana nie następuje z dnia na dzień. Sukces wymaga wysiłku i nieustającego rozwoju i to w perspektywie długoterminowej.

4. Wbrew obiegowej opinii, moim zdaniem coaching biznesowy powinien czasem oferować doradztwo.

W coachingu biznesowym coachowie stają się czasem doradcami. Co prawda głównym celem coachingu biznesowego jest zadawanie pytań i umożliwienie znalezienia własnych odpowiedzi, jednakże coachowie wiedzą także kiedy oferować bezpośrednie porady dotyczące konkretnych działań i szans biznesowych.

W tym sensie coaching biznesowy  różni się od innych rodzajów coachingu – natychmiastowe porady są akceptowalne, a w niektórych sytuacjach nawet konieczne.

Najważniejsze jest właściwe zakomunikowanie rady. W zależności od poziomu wiedzy klienta, coach musi ustalić, czy powinien być bardziej kierujący („zrób tak”) czy ułatwiający („przepracujmy to wspólnie”). Im mniej doświadczony klient, tym więcej porad kierujących zda egzamin. Im bardziej doświadczony klient, tym lepiej działa podejście ułatwiające.

Byłem kiedyś w sytuacji, w której stosunkowo młody członek zarządu jednej z polskich spółek zaraz po przejęciu innej firmy miał dylemat dotyczący zmian kadrowych. Zdaniem coachee w przejętej firmie mnożyły się sytuacje bez mała patologiczne. Nie będę się tu mocno rozwijał ale po dłuższej rozmowie zasugerowałem klientowi zwolnienie jednego z dyrektorów nowo przejętej firmy, motywując decyzję tym, że często to nieetyczne działania płynące „z góry” dają przykład i zachęcają pracowników do mało etycznych działań - zgodnie ze starym porzekadłem „ryba psuje się do głowy”. Klient przespał się z decyzją, po 2 dniach zwolnił dyrektora, a ze zwolnienia uczynił przykład i ostrzeżenie. W przeciągu kilku miesięcy wiele zachowań i działań uległo zmianie.  Przy okazji wysłał silny sygnał o tym, że nie boi się trudnych decyzji i nie będzie tolerował działań i zachowań na szkodę spółki . Czasem trzeba doradzić, to tak ja w sporcie - jeśli coach widzi zachowania, które trzeba skorygować mówi o tym zawodnikowi wprost.

5. W coachingu biznesowym coachowie rozumieją co motywuje każdego klienta i podejmują działania w celu uwydatnienia tych czynników.

Podczas pracy w szczytowym momencie motywacji, klienci mierzą się z wyzwaniami i dążą do osiągnięcia celów. Zaciskają zęby i skupiają uwagę w całości na wkładaniu wysiłku w osiągnięcie rezultatów. Dzięki wsparciu motywacyjnemu ze strony dobrego coacha klient może utrzymywać wysoki poziom energii i chęci działania przez dłuższy okres czasu.

 

Feature 2

The following is placeholder text known as “lorem ipsum,” which is scrambled Latin used by designers to mimic real copy. Donec eget risus diam. Integer tempus, elit in laoreet posuere, lectus neque blandit dui, et placerat urna diam mattis orci. In sit amet felis malesuada, feugiat purus eget, varius mi. Mauris id fermentum nulla.

Feature 3

The following is placeholder text known as “lorem ipsum,” which is scrambled Latin used by designers to mimic real copy. Fusce at massa nec sapien auctor gravida in in tellus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean eu justo sed elit dignissim aliquam. Maecenas non leo laoreet, condimentum lorem nec, vulputate massa.