Jak wyglądać na pewnego siebie?

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Mawia się, że jeden obraz mówi więcej, niż tysiąc słów. Wyobraź więc sobie siebie z perspektywy innej osoby np.  klienta lub szefa wchodzącego do sali konferencyjnej. Jak wyglądasz? Co sygnalizujesz? Co mówią Twoje oczy, dłonie i ramiona? Czego można się o Tobie dowiedzieć nawet zanim cokolwiek powiesz? Myślisz czasem o tym? Powinieneś.

Pewność siebie jest kluczem do sukcesu w bardzo wielu obszarach naszego życia. Ludzie pewni siebie wyróżniają się w pracy i w swoich grupach społecznych Badania wykazują, że osoby bardziej pewne siebie osiągają większe sukcesy, niż ich mniej pewni siebie koledzy.

1. Asertywna postawa

Chcesz wyglądać na bardziej pewnego siebie? Istotna jest tu Twoja postawa. Stój pewnie, rozkładając ciężar ciała równomiernie na obie stopy, które rozstawiasz na szerokość swoich ramion. Wyprostuj się a same ramiona przesuń odrobinę do tyłu – naturalnie nie za dużo. I pamiętaj, by zwracać się przodem do rozmówcy.

Unikaj „posłusznych postaw”, a więc zakładania nogi na nogę oraz przekładania całej wagi na jedną nogę.

Głowa do góry

Ludzie pewni siebie zawsze patrzą przed siebie – nigdy na stół, ziemię czy stopy. Powinieneś  zawsze udawać, że Twoja głowa jest uwiązana na sznurku, który ciągnie ją w górę.

Jeśli siedzisz…

Gdy siedzisz na krześle, usiądź wygodnie i oprzyj się o tył krzesła – nie siedź nerwowo pochylony do przodu. Możesz położyć ręce na kolanach lub, jeśli próbujesz się zrelaksować, założyć je za głowę.

Trzymaj dolną część ciała nieruchomo, z obiema stopami przystawionymi do podłogi lub lekko założonymi na siebie.

Read More

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

W zasadzie wszystkie zadania przywódców obracają się wokół komunikacji i rozwiązywania problemów. Są te istotne, z którymi uporanie się decyduje o „być lub nie być" organizacji,  częściej rozwiązywanie problemów sprowadza się głównie do radzenia sobie z trudnymi ludźmi, ich korporacyjnym bełkotem, autopromocją, manipulacyjnym zachowaniem, spiskami i zawistnością. Naturalnie konkurencja jest dużym źródłem problemów, szczególnie, gdy przekona do siebie naszego lojalnego klienta, zbuduje nową relację handlową czy wyda nowy produkt, stworzy nową markę lub obierze nową strategię. Potencjalne fuzje i zakupy nie dają nam spokoju i również świetnie odciągają nas od istniejących już problemów poprzez tworzenie nowych.

Podejmowanie dobrej decyzji zaczyna się od odpowiedniej analizy sytuacji. W świecie teoretycznym nazywa się to „zbieraniem informacji”. Następnie nadchodzi „analiza informacji”, po czym pora na „podjęcie decyzji” oraz „wprowadzenie decyzji w życie”. Taki linearny obraz podejmowania decyzji jest jednak śmiesznie nieprawdziwy.

W prawdziwym świecie, rzeczy tak po prostu nie działają. Zazwyczaj nie da się zacząć od faktów – zaczyna się od opinii. Nieco czasu zajmuje przejście od opinii do faktów, nie zawsze jest to możliwe, w każdej organizacji jakieś informacje będą celowo ukrywane  Co więcej, zbieranie informacji, odpowiednia analiza i podejmowanie decyzji to nakładające się na siebie elementy. Nie ważne jak skomplikowany stanie się proces, analiza jest jednak bardzo, bardzo, bardzo ważna. Zadawanie wielu trafnych pytań jest tutaj kluczem do dobrych wyników.

Read More

Jak być produktywnym - Aplikacje, które zwiększą Twoją produktywność

Jak być produktywnym - Aplikacje, które zwiększą Twoją produktywność

Choć odkrywanie świata aplikacji wspierających produktywność to ciekawa przygoda, nadmiar może okazać się przytłaczający dla każdego, a zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających poszukiwania w tej sferze.  Jednak korzyści płynące z odkrycia tej jednej skutecznej aplikacji mogą być warte wysiłku.

Jak być produktywnym 1. Wyrabianie i mapowanie nawyków

Ważne jest, aby być w stanie śledzić wszystkie swoje rutynowe nawyki. Niezależnie od tego, czy dopiero co zaczęłaś biegać, czy po prostu przestałeś palić, śledzenie wszystkich tych problemów pomoże ci zachować konsekwencję w działaniu i lokalizować obszary wymagające szczególnej troski.  Pomocnym narzędziem jest Strides, który ułatwia pamiętanie o wszystkich drobnych rutynach czy celach do zrealizowania.

Listy zadań

Mój początek dnia zwykle polega na sprawdzeniu listy rzeczy do zrobienia. Poniżej moje ulubione rozwiązania z segmentu aplikacji do zarządzania projektami i zadaniami.

Wunderlist

Wunderlist to moim subiektywnym zdaniem jedna z najlepszych obecnie dziś na rynku aplikacji typu organizer. Posiada prosty interfejs, który pomaga zrealizować wszystkie zaplanowane zadania. Możesz tworzyć "czeklisty" oraz dodawać poszczególne zadania, a na tym się lista funkcji nie kończy. Dodatkowo można dodawać daty, przypomnienia, notatki i pliki bez konieczności wykupowania subskrypcji.

 Any.do

Ludzie którzy mają wiele na głowie często zapominają o codziennych obowiązkach, ale Any.doumożliwia śledzenie listy rzeczy do zrobienia, oferuje przypomnienia, notatki i umożliwia dzielenie się listami zadań i przypisywanie zadań innym. Aplikacja pozwala zsynchronizować dane na telefonie, na komputerze stacjonarnym, w Internecie i na tablecie, aby lista była zawsze aktualna. Funkcja wprowadzania głosowego pozwala na dodawanie elementów do listy zadań za pośrednictwem samej tylko mowy.

Read More

Chcę lepiej poznać siebie. Jaki test osobowości wybrać?

Wypełnienie testu osobowości lub kompetencji nie da Ci od razu lepszej pracy, ale z pewnością pomoże zrozumieć siebie, co w perspektywie długoterminowej przełoży się na Twój rozwój i zadowolenie. Dobre zrozumienie siebie stanowi bazę niezbędną do tego by dobrze zaplanować swój rozwój.

Szereg firm nadal testuje kandydatów do pracy pytaniami w rodzaju "jakie ma Pan/Pani słabe strony?" - może to i sztampa, ale pytanie jest skupione bardziej na Twojej zdolności prowadzenia autoanalizy niż faktycznie na słabych stronach. Ufam, co prawda, że znasz swoje atuty i wady, jeśli jednak chciałbyś poszerzyć samoświadomość warto zastanowić się nad jakimś testem. Na warsztat biorę trzy popularne testy: Clifton/Gallup Strngths Finder, DISC oraz Myers-Briggs Type Indicator (MBTI).

1. Test Clifton/Gallup StrengthsFinder

Miejsce pierwsze

Test jest bardziej testem typu talent assesment niż personality assesment. Moim zdaniem konieczne było wrzucenie go do tej trójki. Test Clifton StrengthsFinder oparty jest na latach badań psychologicznych, neurologicznych oraz testów praktycznych. Używa przy tym 177 par potencjalnych samo-określeń. Każde pytanie wymaga odpowiedzi w ciągu 20 sekund, a końcowym wynikiem jest twoich 5 największych zalet. Twoje mocne strony sugerują w jakich obszarach powinieneś zadziałać, aby je szkolić i akcentować. Opcjonalna książka, Strengths Finder 2.0 autorstwa Toma Ratha, gościła rekordową liczbę ponad 2000 dni na liście 100 największych bestsellerów Amazona. Polecam Cena testu – 15 USD

Read More

Cytaty motywujące po angielsku

Aby odnieść sukces, trzeba wykorzystać każdy dzień jako okazję do poprawy, do bycia lepszym, do zbliżenia się trochę do swoich celów. Cytaty motywujące po angielsku mogą Cię do tego zainspirować. Ale najlepsze jest to, że im więcej osiągniesz, tym więcej będziesz chciał zrobić, tym wyżej będziesz chciał być. Tak długo, jak długo masz głód sukcesu, zawsze będziesz miał moc, aby go osiągnąć.

Read More

Jaki jest Twój styl zarządzania i przywództwa? Autokratyczny czy laissez-faire?

Jaki jest Twój styl zarządzania? Autokratyczny czy laissez-faire?

Myślisz, że:

  • Szef lub lider powinien być jedyną osobą odpowiedzialną za podejmowanie decyzji, ponieważ tylko dzięki temu wszystko pójdzie gładko,

  • Szef lub lider zasługuje na szacunek, ponieważ posiada największą wiedzę i doświadczenie, aby wypracować najlepsze możliwe rozwiązania,

  • Kiedy pracownikom nie mówi się, co mają robić, prawdopodobnie nic by nie zrobili?

Read More

Lekcje przywództwa Franka Underwooda - cel uświęca środki

Drogi czytelniku jeśli nie jesteś w stanie oddzielić Kevina S. od Franka U., aktora od bohatera, ktorego gra - nie jestem pewien czy jest to tekst dla Ciebie. A jeśli potrafisz -zapraszam do lektury. 

Główny bohater serialu House of Cards - Frank Underwood to polityk bezwzględny, pnący się do celu dosłownie po trupach. 

Mimo swojej bezwzględności Frank jest piekielnie skuteczny. A w biznesie podobnie jak w polityce skuteczność to słowo klucz. Mawia się, że zwycięzców się nie osądza. Coś w tym jest.

Underwood wie jak zarządzać ludźmi, genialnie negocjuje i przekonuje. Kiedy trzeba wie jak postraszyć i jak zmotywować. Można go lubić lub nie. Z pewnością można się od tego bohatera wiele nauczyć. Nie znaczy to jednak, że nie popełnia błędów.  

Do obiegu weszło już słowo „underwoodism” oznaczające mądrości czy też rady tego fikcyjnego polityka.

Poniżej lista moich ulubionych „underwoodyzmów”,  które mogą służyć jako dobre rady dla wielu z nas zarówno w obszarze negocjacji, budowania zespołu, prezentowania siebie, radzenia sobie z konfliktem czy też planowania kariery.

Lekcja przywództwa nr 1. "Brak pewności siebie mnie nudzi"

Pewność siebie w biznesie jest absolutnie kluczowa. Jeśli sam nie wierzysz w siebie jak chcesz aby inni w Ciebie uwierzyli. Jak mają uwierzyć w Twoja firmę, Twój produkt, usługę, jeśli Ty sam w nie nie wierzysz.

Read More

Cytaty o wspólnej pracy

Cytaty o wspólnej pracy, które przydadzą się każdemu menedżerowi i szefowi

Cytaty o wspólnej pracy

Praca z innymi ludźmi nie oznacza, że pracujesz jako zespół. Prawdziwa praca zespołowa oznacza współpracę, komunikację i uznanie wspólnego celu. Cytaty o wspólnej pracy znakomita inspiracja dla Twojego zespołu.



"Praca zespołowa dzieli zadanie i zwielokrotnia sukces." — Autor Nieznany



"Praca zespołowa

Zebranie się razem to początek.

Trzymanie się razem to postęp.

Wspólna praca to sukces".

--Henry Ford



"Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz jechać daleko, idźcie razem". Autor Nieznany



"Zjednoczeni stoimy, podzieleni upadamy." - Autor Nieznany



"Tylko siła może współpracować." -- Dwight D. Eisenhower.



"Samotni możemy zrobić niewiele; razem możemy zrobić tak wiele." - Helen Keller



"Jeśli nie wszyscy będziemy wiosłować, łódź nie odpłynie." Autor Nieznany



Wspólnie zwykli ludzie mogą osiągnąć niezwykłe rezultaty. - Becka Schoettle



"Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba, jest robienie tego co trzeba." - Peter Drucker



“To niesamowite, ile można osiągnąć, jeśli nie dba się o to, na kogo spadną zaszczyty." - Harry S. Truman


„Organizacje przyszłości będą zdominowane przez miękkie umiejętności.” - J. Berridge



„Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej.” - Henry Ford

Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.

Henry Ford

Kopiuj mistrzów, dopóki sam nie zostaniesz mistrzem. – Stefan Żeromski

Nie żałować niczego, to początek wszelkiej wiedzy. – Max Born

Znalezienie i zatrzymanie najlepszych pracowników jest najbardziej wartościową zdolnością. – John D. Rockefeller

Najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu to postępować według rad, które dajemy innym. – Harold Taylor

Geniusz to w 99% ciężka praca i 1% natchnienia. – Tomasz Edison

„Ja nie mam nic, ty nie masz nic i on też nie ma nic, czyli razem akurat mamy tyle, żeby założyć firmę” – Ziemia Obiecana

…znaj wroga i siebie, a nie poniesiesz porazki, znaj pory roku i pole bitwy, aby twoje zwyciestwo bylo calkowite… – Sun Tzu

Wszyscy wiedzą że coś się nie da zrobić, i wtedy pojawia się ten jeden który nie wie, że się nie da i on właśnie to coś robi. – Albert Einstein

Liderem można się stać dzięki wielkiemu wysiłkowi, który jest ceną, jaką trzeba zapłacić za osiągnięcie jakiegokolwiek sensownego celu. – Vince Lombardi

Prawdziwą miarą człowieka jest to, jak traktuje kogoś, kto nie może się mu w żaden sposób odwdzięczyć. – Ann Landers Inteligencja bez ambicji jest jak ptak bez skrzydeł. – C. Archie Danielson

Mam wielką ambicję, by umrzeć z wyczeprania, a nie z nudy. – Thomas Carlyle

Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim. – Charles Louis de Secondat Montesquieu

„Kto mówi językiem niezrozumiałym dla nikogo poza nim, nie mówi w ogóle. Mówić, to mówić do kogoś.” - Hans Georg Gadamer

„Ci, co wygrywają – nigdy nie odpuszczają. Ci, co odpuszczają – nigdy nie wygrywają…”. - Vince Lombardi

Każdy dolar racjonalnie zainwestowany przynosi korzyści społeczeństwu, a każde marnotrawstwo ma w długiej perspektywie złowrogie konsekwencje. – Warren Buffet

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro. – Jan Pawel II

Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać. – Cyceron

Mam marzenia, potem konfrontuję je z tym, w co wierzę, śmiało podejmuję wyzwania i realizuję moją wizję tak, aby marzenia stały się rzeczywistością… – Walt Disney

Jeżeli nie chcesz mieć swego udziału w klęskach, nie będziesz go miał również w zwycięstwach – Antoine de Saint Exupéry

Liderem można się stać – nie urodzić. Liderem można się stać dzięki wielkiemu wysiłkowi, który jest ceną, jaką trzeba zapłacić za osiągnięcie jakiegokolwiek sensownego celu. – Vince Lombardi

Prawdziwą miarą człowieka jest to, jak traktuje kogoś, kto nie może się mu w żaden sposób odwdzięczyć. – Ann Landers Inteligencja bez ambicji jest jak ptak bez skrzydeł. – C. Archie Danielson

Mam wielką ambicję, by umrzeć z wyczeprania, a nie z nudy. – Thomas Carlyle

Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim. – Charles Louis de Secondat Montesquieu

„Kto mówi językiem niezrozumiałym dla nikogo poza nim, nie mówi w ogóle. Mówić, to mówić do kogoś.” - Hans Georg Gadamer

„Ci, co wygrywają – nigdy nie odpuszczają. Ci, co odpuszczają – nigdy nie wygrywają…”. - Vince Lombardi

 



Sprzedaż B2B. Jak sprzedają eksperci i inżynierowie.

Sprzedaż w sektorze B2B rządzi się swoimi prawami.  Wąsko wyspecjalizowani eksperci pracujący dla największych firm sektora B2B, którzy rozumieją jak ważne jest wspieranie procesu sprzedaży, potrafią pomóc wygenerować niezłe zyski.

Załóżmy, że poszukujesz rozwiązań IT dla swojej firmy.  Możesz nawiązać współpracę z typowym  handlowcem lub wyspecjalizowanym ekspertem. Na którego z nich chciałbyś trafić jako klient? Czy chciałbyś, aby sprzedał Ci coś handlowiec czy też ekspert? Kiedy przedstawimy te dwie opcje kadrze zarządzającej naturalnie wybierają spotkanie z ekspertem.

Spotkanie z ekspertem jest również zdecydowanie łatwiej akceptowalne nawet jeśli właściciel lub kadra zarządzająca danej firmy nie myślała jeszcze np. o wspomnianym wdrożeniu jakiegoś rozwiązania IT.

Jak sprawić by zwrot z zatrudnienia eksperta przyniósł oczekiwane rezultaty?

Pierwszy obszar to kompetencje w zakresie sprzedaży. W przypadku zatrudniania ekspertów przedsiębiorstwa kładą nacisk na ścisłą specjalizację. Jednakże, nadal jest wiele organizacji, które nie rozumieją, że eksperci nie mają zazwyczaj wystarczających kompetencji komunikacyjnych, sprzedażowych i negocjacyjnych aby sfinalizować sprzedaż. Bez odpowiedniego wsparcia i szkoleń eksperci mogą marnować pojawiające się szanse. Zatrudnienie eksperta bez odpowiedniego przeszkolenia w zakresie sprzedaży może nie dać oczekiwanych rezultatów. Najlepsze organizacje oferują szkolenia sprzedażowe zorientowane na budowanie relacji i sprzedaż doradczą.

Drugi obszar to czas i praca nad zadaniami odpowiadającymi kompetencjom. Czas eksperta jest cenny i nie można dopuścić do tego by ich praca była nieefektywna. Eksperci nie tolerują marnowania czasu na realizację zadań poniżej ich kwalifikacji. Organizacja powinna zapewnić ekspertom zasoby i narzędzia, które pomogą im zarządzać tokiem prac, przydzielać zadania i śledzić postępy. Ta sieć wsparcia gwarantuje, że organizacja może we właściwym czasie zareagować i zadziałać proaktywnie. 

Read More

Zatrudnianie klonów i inne oznaki nieudolnego przywództwa i błędów w zarządzaniu

Błąd w zarządzaniu nr 1 - Zatrudnianie klonów

Co jest jednoznaczną oznaką nieskutecznego zarządzania, o której należy pamiętać? Przede wszystkim nastawienie typu „będzie po mojemu albo w ogóle”. Po co pracować dla kogoś, kto za każdym razem wybiera swoje pomysły i nawet nie zastanawia się nad cudzymi? Co więcej, lider, który po prostu zatrudnia „klony” czyli osoby do niego podobne,  nie podchodzi poważnie do problemu różnorodności i trudnych punktów widzenia. Takie podejście w olbrzymim stopniu ogranicza potencjał organizacji.

Błąd w zarządzaniu nr 2 –Słabe poczucie empatii

Przywódcy muszą wiedzieć jak ważne jest dla nich „bycie w czyjejś skórze”. Jeśli osoba pretendująca do roli lidera nie będzie w stanie spojrzeć na problem z kilku perspektyw, oczyma różnych ludzi, nigdy nie stanie się  naprawdę skutecznym przywódcą.

Błąd w zarządzaniu nr 3 – Strach przed zmianami

Najlepsi przywódcy lubią zmiany. Chętnie i łatwo przystosowują się do nowych wyzwań. Widzą zmiany jako szansę na zysk w czasach permanentnej transformacji. Przyjmują świeże pomysły od zespołów i rozumieją potrzebę rotacji kadr. Jeśli pracowałeś z kimś, kto boi się zwalniać i zatrudniać, lub kto odrzuca nowe pomysły zdolnych ludzi, to miałeś okazję obserwować jedną z klasycznych oznak nieskutecznego przywództwa. Oczywiście, zmiana może z całą pewnością budzić lęk, ale to jest właśnie wyzwanie dla liderów - wziąć na siebie problem i znaleźć nowe rozwiązania.

Read More

Książki, dzięki, którym zaczniesz podejmować lepsze decyzje

Książki, dzięki którym zaczniesz podejmować lepsze decyzje

 The Power of Fifty Bits: The New Science of Turning Good Intentions into Positive Results

Autor: Bob Nease

Ponieważ nasze mózgi są biologicznie uwarunkowane do posługiwania się heurystykami, często podejmujemy decyzje nierozważnie, często działając przeciwko naszym własnym interesom. Jako były kierownik naukowy, firmy z rankingu Fortune 25 działającej w branży farmaceutycznej, Bob Nease dostarcza istotnych, praktycznych rozwiązań i wskazówek do rozwijania pozytywnych wzorców zachowań.

Jest to poradnik, który pokaże Ci jak pomóc klientom, pracownikom czy współpracownikom podejmować lepsze decyzje i zyskiwać to, na czym im naprawdę zależy.

Thinking, Fast and Slow (Pułapki myślenia)

Autor: Daniel Kahneman

Noblista Daniel Kahneman przeprowadza analizę dwóch systemów poznawczych, które kształtują nasz osąd oraz decyzje podejmowane w naszym codziennym życiu.

Liminal Thinking: Create the Change You Want,

Autor: Dave Gray

Dlaczego niektórzy z nas osiągają sukcesy w warunkach zmian, podczas gdy inni nie? Chodzi o wzorce myślenia. Myślenie liminalne jest metodą kreowania zmian poprzez rozumienie, kształtowanie i rekontekstualizowanie przekonań. Jakie przekonania Cię teraz hamują? Zawsze masz wybór. Możesz sam stworzyć świat, w którym chcesz żyć, albo żyć w świecie stworzonym przez innych i grać zgodnie z ich zasadami. Jeśli jesteś gotów na zmiany, jest to dla Ciebie pozycja obowiązkowa.

Read More

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

14 kluczowych kroków ku większej skuteczności:

1.      Planuj dzień. Określaj najważniejsze zadania na każdy dzień. Zrób listę zadań, które niezależnie od okoliczności musisz zrealizować w ciągu dnia. Dzięki czemu nie stracisz motywacji i skoncentrujesz swoją energię na najważniejszych zadaniach, które po prostu należy wykonać.

2.      Skup się. Rób tylko jedną rzecz naraz. Nie jesteśmy z natury wielozadaniowi.

3.      Odłącz się od sieci. Unikaj dystrakcji technologicznych (alertów poczty, instagrama,itp.)

4.      Ustalaj priorytety. Wybierz to, co naprawdę ma znaczenie i tym właśnie się zajmij. Skoncentruj się na tych zadaniach i nie pozwól nikomu odwrócić swojej uwagi.

5.      Podejmuj decyzje. Nie zwlekaj, to męczy. Unikaj prokrastynacji w pracy nad projektami – zacznij pracować od razu po zidentyfikowaniu tego, co jest istotne.

Zdejmij sobie ciężar z barków. Podejmij decyzje w tych sprawach, w których jeszcze niczego nie postanowiłeś. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się zapomnieć o problemie czy też coś z nim zrobić, podejmujesz decyzję, która pomoże ci wyeliminować stres.

6.      Deleguj. Zaakceptuj fakt, że nie możesz zrobić wszystkiego samodzielnie i przekaż część zadań tym, którzy mogą Ci pomóc.

7.      Mów "nie”. Ustal jasne granice. 

8.      Znajdź te godziny w ciągu dnia, w których jesteś najbardziej wydajny i zrealizuj najważniejsze zadania właśnie w tym czasie.

9.      Wyciągnij więcej z dojazdów do pracy i podróży realizując na nich zaległe zadania. Nie pozwól, by były one jednoznaczne z marnowaniem czasu. Jeśli prowadzisz - sięgnij po audiobooka lub kurs językowy.

10.  Uporządkuj swoją przestrzeń. Dzięki temu łatwiej Ci będzie się skupić.

Read More

Czujesz, że praca dla kogoś to nie do końca to co chciałbyś robić?

Czujesz, że praca dla kogoś to nie do końca to co chciałbyś robić. Chcesz uporządkować myśli? Potrzebujesz inspiracji albo motywacyjnego kopniaka w tyłek. Sięgnij po te książki, z pewnością pomogą Ci przeformułować poglądy na kilka ważnych spraw.

The Code of the Extraordinary Mind, autor: Vishen Lakhiani

A jeśli wszystko, co myślisz o miłości, pracy i życiu jest błędne? Vishen Lakhiani, założyciel MindValley, rzuca wyzwanie naszym najgłębiej zakorzenionym poglądom, starając się pomóc w ponownym zdefiniowaniu znaczenia osobistego sukcesu.

 The 4-Hour Workweek (4-godzinny tydzień pracy), autor Tim Ferriss

Tytułowego „czterogodzinnego tygodnia pracy” nie należy interpretować dosłownie – jest on odzwierciedleniem celu Ferrissa, czyli wypracowania takiego sposobu działania, który pozwoli zmaksymalizować wydajność na wszystkich poziomach życia osobistego i zawodowego.

The Power of Broke, autor: Daymond John

Gwiazdor programu Shark Tank i założyciel Fubu  - Daymond John wyjaśnia, że ozpoczęcie działalności gospodarczej w warunkach ograniczonych zasobów nie jest niedogodnością, tylko przewagą konkurencyjną.

 Originals (Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat) autor: Adam Grant

Autor i jednocześnie wykładowca, Adam Grant, bada jak ludzie mogą odrzucić konformistyczne postawy i wyjść poza status quo przez generowanie twórczych, oryginalnych idei.

 Hustle, autorzy: Neil Patel, Patrick Vlaskovits, Jonas Koffler

Ten bestseller New York Times'a wskazuje czytelnikom w jaki sposób "oderwać się od niewolniczej pracy" w życiu codziennym i przekształcić potencjał zmian w realne możliwości.

Read More

Onboarding w sprzedaży – czyli jak pomóc Twoim nowym sprzedawcom maksymalizować Twój zysk

Onboarding w sprzedaży – czyli jak pomóc Twoim nowym sprzedawcom maksymalizować Twój zysk

Proces wdrażania pracownika na nowe miejsce pracy może przyjąć różne oblicza. Cel ten można zrealizować poprzez wiele różnych metod, m.in. rozmowy face-to-face, zasoby on-line, warsztaty, udostępnianie materiałów firmowych, spotkania z liderami itd.  W najgorszym z możliwych wydań, kompletnie nieprzygotowany pracownik zabiera „nowego” na wycieczkę po firmie. Wskutek czego przekazuje mu swój subiektywny punkt widzenia na szereg procesów, dzieli się swoimi animozjami, a czasem nawet odradza pracę w firmie i sugeruje lepsze przemyślenie decyzji. W najlepszym - świetnie zaprojektowany proces, którego sednem jest umożliwienie nowym sprzedawcom pozyskanie umiejętności, wiedzy organizacyjnej i wzorców zachowania, których potrzebują aby działać skutecznie.

Jeśli jesteś właścicielem firmy, która nie przybrała jeszcze kosmicznych rozmiarów, rozważ wdrożenie nowego sprzedawcy samemu, w większych firmach powinna się tym zajmować odpowiednio przygotowana do tego osoba, którą od czasu do czasu, na zasadzie „tajemniczego klienta” powinniśmy sprawdzić. Jej rola jest naprawdę bardzo, bardzo ważna.   

Pamiętajmy, że każdy krok może być dla nowego sprzedawcy potencjalnym doświadczeniem wdrażającym. Rozmowa o pracę, formularze rekrutacyjne, pierwszy dzień, pierwsze 90 dni, pierwsza ewaluacja- wszystkie te etapy mogą być dobrą okazją, aby organizacja upewniła i uświadomiła nowego sprzedawcę,  że dokonał właściwego wyboru akceptując tę ofertę pracy.

Gdy będziemy pomagać nowym sprzedawcom przyzwyczaić się do ich stanowiska i sposobu działania całego przedsiębiorstwa za pośrednictwem intencjonalnych programów wdrażających, będziemy mogli zaobserwować wiele krótko- i długoterminowych efektów.

Read More

10 książek o procesie sprzedaży, po które koniecznie trzeba sięgnąć

Spin Selling (Sprzedaż metodą SPIN) - Neil Rackham

Spin selling to książka , która pomoże przemienić  dziedzinę sztuki sprzedaży w dziedzinę wiedzy. Większość literatury z obszaru sprzedaży przepełniona jest anegdotami i licznymi założeniami nie mającymi w zasadzie żadnego poparcia w faktach. Neil Rackham prezentuje postawę uwzględniającą liczne empiryczne dowody, na to które techniki działają, a które nie działają w sytuacjach ich realnego wykorzystania. Niezbędna lektura dla każdego sprzedawcy.

Mastering the Complex Sale - Jeff Thull

Przed ukazaniem się tej książki duża część świata biznesu wierzyła, że dobry sprzedawca jest w stanie „wcisnąć” dowolną rzecz, dowolnej osobie. Jeff Thull wyraźnie sprzeciwia się takiemu poglądowi. W swojej książce przedstawia wizję procesu sprzedaży, w której klientowi pomaga się określić potrzeby i zrozumieć istniejące alternatywy. Wskazuje mu się też jakie zmiany wewnętrzne muszą zajść w jego firmie aby dało się zaaplikować nowe rozwiązanie wpływające być może na cały model biznesowy.

The Challenger Sale (Sprzedawaj jak Challenger. Strategie kontroli komunikacji z klientem)  -Matthew Dixon, Brent Adamson

Ta książka wręcz musiała się znaleźć na tej liście. Przedstawiony w niej stosunkowo świeży model idzie pod prąd głównego nurtu myślenia, nie traktując sprzedaży jedynie  jak relacji między ludźmi. Przyjmuje on raczej kontekst doradztwa. Sprzedawca jako doradca, poprzez wprowadzanie innowacji i usprawnień pomaga klientom lepiej działać w swoich dziedzinach. Autorzy twierdzą, że sprzedawcy mogą uzyskać nawet cztery razy lepsze wyniki jeśli będą rzucać wyzwanie nawykom myślowym klienta poprzez oferowanie twórczych rozwiązań.

Read More