Jak zarządzać zespołem?

Jak efektywnie kierować zespołem?

Określ kierunek działania

Jeśli chcemy zbudować odnoszący sukcesy zespół, musimy zaoferować mu klarowne i wymierne cele. Cele muszą być jasne dla każdego członka zespołu, tak aby każdy je rozumiał i umiał opisać. Powinny być wymierne lub przynajmniej możliwe do zweryfikowania. Bez wymiernych celów zespoły tracą poczucie kierunku i nie są w stanie oceniać swojej skuteczności ani określać postępów. Cele muszą mieć też wyznaczone daty realizacji – to podtrzymuje motywację zespołów i dążenie do osiągnięcia celu.

Ustal OKR

Mierzenie wydajności zespołu jest niezbędne, jeśli chcemy nauczyć się, jak ją poprawiać. Bez konkretnych danych trudno ustalić, co robimy źle, a co dobrze, co należy zmienić bądź usprawnić. Efektywnym systemem jest ustalanie w ramach zespołu tzw. celów i kluczowych wyników (OKR – Objectives and Key Results). Ta metodologia, spopularyzowana przez Intela i Google, pozwala ambitnie planować kwartał lub nawet cały rok, a pod koniec danego okresu porównać wyniki z założeniami wstępnymi. OKR powinny być tworzone zarówno w zespole, jak i indywidualnie. Niezależnie od tego, czy jesteś informatykiem czy specjalistą ds. marketingu, ta forma pomiaru może zostać użyta w zasadzie w dowolnym zespole.

Bądź elastyczny

Założone normy osiągnięte, terminy dochowane, każdy projekt doskonale zrealizowany? Rzeczywistość wygląda często inaczej. Ważne jest to, jak radzimy sobie z nieosiągniętymi wynikami, z opóźnieniami i problemami w realizacji projektu. Przyjęcie elastycznego podejścia pozwala zespołowi szybko dostosować się, gdy zmieniają się ramy projektu lub jego składowe. Zmusza to również zespół do ciągłego komunikowania się i koncentracji na jakości wykonywanych zadań. 

Read More

Problem z zaufaniem w przywództwie

Problem z zaufaniem w przywództwie

Dlaczego mam problem z zaufaniem ludziom

"Nie wiem dlaczego, ale nie mogę doprowadzić do tego, żebym ufał ludziom"

"Teraz łatwiej i mniej boleśnie jest polegać tylko na sobie."

Brzmi znajomo?

Być może czujesz się podobnie, a nawet jeśli nie, prawdopodobnie doświadczyłeś złamanego zaufania w związku z przeszłością, co sprawił, że zastanawiasz się, czy warto ponownie zaufać.

Kiedy masz trudności z podjęciem decyzji, czy komuś zaufać, czy nie, ważne jest, aby ustalić powody, dla których warto mu zaufać. Oto trzy wspólne powody, które powstrzymują cię przed zaufaniem innym:

1. Masz niską skłonność do zaufania

Nasza skłonność do zaufania opiera się na wielu czynnikach, wśród nich przede wszystkim na naszej osobowości, wzorcach i doświadczeniach z wczesnego dzieciństwa, przekonaniach i wartościach, kulturze, samoświadomości i dojrzałości emocjonalnej. Połączenie tych czynników i doświadczeń decyduje o tym, jak szybko i jak dużym zaufaniem obdarzamy innych.

Twoje doświadczenia mogły doprowadzić do tego, że postrzegasz zaufanie jako coś, na co należy sobie zasłużyć, a nie dać, dlatego powstrzymujesz się od zaufania innym, dopóki nie będziesz absolutnie pewien, że na nią zasługują. Nawet wtedy możesz rozszerzyć zaufanie tylko niechętnie lub w małych ilościach. Posiadanie niskiej skłonności do zaufania może powstrzymać cię przed doświadczaniem prawdziwej radości i spełnienia w związkach.

Read More

Jak zdobyć szacunek jako lider nowego zespołu?

Jednym z typowych i ważnych wyzwań nowych liderów jest zdobycie szacunku swojego zespołu

Nie jest to łatwe. Jak można sobie lepiej z tym poradzić?

1/Wejdź w tryb nauki.

Tak jak twój nowy zespół musi się do ciebie dostosować, tak i ty musisz dopasować się do nich. Jeśli zostaniesz nowym liderem i będziesz zachowywać się tak, jakbyś wszystko wiedział, jest duża szansa, że stracisz szacunek od razu na starcie.

Read More

Co robić, kiedy koledzy lub szef kradną Twoją pracę lub pomysły

Co robić, kiedy koledzy lub szef kradną Twoją pracę lub pomysły

Co robić, kiedy koledzy lub szef kradną Twoją pracę lub pomysły Uczestniczysz w spotkaniu i nagle widzisz, że twój kolega przypisuje sobie autorstwo twojego pomysłu. Albo może siedziałeś całą noc nad projektem, a twoje nazwisko nie pojawiło się w jego końcowej prezentacji. A co jeśli szef pławi się w blasku jupiterów i bierze na siebie wszystkie pochwały?

Uczestniczysz w spotkaniu i nagle widzisz, że twój kolega przypisuje sobie autorstwo twojego pomysłu. Albo może siedziałeś całą noc nad projektem, a twoje nazwisko nie pojawiło się w jego końcowej prezentacji. A co jeśli szef pławi się w blasku jupiterów i bierze na siebie wszystkie pochwały?

Nawet jeśli pracujesz w firmie, która zachęca do współpracy, niektórzy wciąż posuwają się za daleko i przypisują sobie pracę innych, nie uwzględniając ich jako współautorów.

To niezwykle irytujące, gdy ktoś w oczywisty sposób kradnie nasze pomysły. Coś tu jest nie tak. Sytuacja zupełnie niesprawiedliwa. W takim momencie żądamy sprawiedliwości, czujemy się ofiarą.

Jak radzić sobie z takimi sytuacjami? Możesz być rozdarty między pragnieniem szukania zemsty i zignorowaniem sprawy. Czy powinieneś jak najszybciej zabrać głos i zwrócić uwagę na swój wkład w projekt? A może wycofać się i mieć nadzieję, że to jednorazowy wybryk?

Read More

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?

Jak zwiększyć kreatywność Twojego zespołu?

Żyjemy w czasach ciągłej zmiany i innowacji. Przywódcy wiedzą, że aby rosnąć, trzeba się rozwijać. Jeśli prosisz Twój zespół o innowacyjne pomysły a zazwyczaj wracają do Ciebie tylko rozwiązania „po staremu” czytaj dalej.

Spraw, by w zespole pracowało się przyjemnie

Pomysły mają większy potencjał, gdy pomysłodawcy są zrelaksowani i lubią swoją pracę i zespół, z którym pracują. Sprawdź więc, jak wygląda sytuacja: czy ktokolwiek się śmieje, żartuje? Jeżeli w Twoim zespole pracuje się przyjemnie, śmiechu nigdy nie zabraknie. Jeżeli natomiast go nie ma, masz przed sobą wyzwanie.

Chwal za zachowanie, nie tylko za rezultaty

Gdy ktoś przychodzi do Ciebie z pomysłem, podziękuj i pochwal ich. Nie myśl tu za dużo o wartości pomysłu.  Dzięki takiemu podejściu, pomysły zaczną się częściej pojawiać.

Zadbaj o zróżnicowanie

Gdy ludzie słyszą słowo zróżnicowanie, natychmiast myślą o proporcji mężczyzn do kobiet w zespole, itd. To powierzchowne różnice. W zespołach, różnice wewnętrzne liczą się bardziej; innymi słowy, to zróżnicowanie talentów w zespole jest drogą do sukcesu. Dla przykładu, tworząc zespół marketingowy, istotnym jest włączenie zarówno osób pomysłowych, jak i osób, które trzymają się celu i potrafią wykonać każde zadanie. Jest mało prawdopodobne by sami „pomysłowi” wprowadzili pomysły w życie.

Odpowiednie połączenie talentów pozwoli na krytyczne myślenie, innowacje procesów wewnętrznych i wyższe skupienie. Zróżnicowanie wprowadza również wiele spojrzeń na ten sam projekt. To, z kolei, generuje innowacyjne rozwiązania.

Read More

Efektywny zespół czy gwiazda w swojej dziedzinie - kogo wybierasz?

Efektywny zespół czy gwiazda w swojej dziedzinie

Wyobraź sobie następujący scenariusz: Jesteś niezwykle zamożną osobą przyjętą do szpitala z powodu poważnej choroby serca. Potrzebujesz operacji ratowania życia, a ze względu na swoje wpływy i status finansowy, masz możliwość posiadania światowej sławy chirurga, który przyleci na Ciebie.

W takich okolicznościach, wszyscy poszlibyśmy po gwiazdę, zamiast operować się przez standardowy zespole rezydentów, prawda? Nie do końca.

Naukowcy Robert Huckman i Gary Pisano z Harvard Business School zakwestionowali status niezależnych ekspertów w badaniu z 2006 roku. Zmierzono wskaźniki sukcesu ponad 200 kardiochirurgów pracujących w 43 różnych szpitalach, w szczególności badając wskaźniki przeżywalności pacjentów z dużym doświadczeniem freelancerów w porównaniu z zespołami chirurgicznymi.

Read More

Czy stajesz się toksycznym liderem? Oto 4 ważne znaki ostrzegawcze.

Czy stajesz się toksycznym liderem? Oto 4 ważne znaki ostrzegawcze

Twoi pracownicy ostatnio są jakby nieobecni. Spóźniają się do biura i wychodzą wcześniej do domu; często idą na zwolnienie; lekceważą swoją pracę; przestają się odzywać na spotkaniach.

W pewnym momencie zadasz sobie pytanie: a może to ja jestem problemem?

Łatwo zrzucić winę za kiepskie morale i mizerne rezultaty na poszczególnych pracowników. Ich postawy mogą jednakże być bezpośrednią reakcją na sposób, w jaki są zarządzani. Oto kilka wyznaczników, które pomogą Ci określić czy jesteś "toksycznym" liderem lub czy Ci, których zatrudniasz nie stali się toksyczni. Jeśli tak się stało, dowiesz się również jak odpowiednio zmienić sytuację. 

Read More

Kompetencje miękkie i twarde? Które z nich dadzą Ci przepustkę do stanowisk liderskich?

Jak dobre są Twoje kompetencje miękkie i twarde

Kompetencje twarde - techniczne zazwyczaj dają nam przepustkę do pierwszych stanowisk menedżerskich. Dalsze sukcesy zależeć będą od kompetencji miękkich.

Najlepsi liderzy to zwykle ci, którzy posiadają zdolność ścisłej współpracy z ludźmi i budowania zespołów, a jednocześnie wykazują zdrową samoświadomość.

Nie jest to nowa myśl, właśnie siła twoich kompetencji miękkich może sprawić, że awansujesz jako przywódca.

Kompetencje miękkie już teraz są niezwykle istotne, nie mówiąc już o przyszłości. Chociaż technologia szybko przejmuje wszystkie aspekty świata pracy, umiejętność rozumienia ludzi – w dużej mierze dzięki kompetencjom miękkim – jest istotną przewagą konkurencyjną.

Read More

Jak prowadzić trudną rozmowę z pracownikiem.

Jak prowadzić trudną rozmowę z pracownikiem - 7 kluczowych kroków.

Jeśli zarządzasz ludźmi lub pracujesz w dziale kadr to są spore szanse, że pewnego dnia będziesz musiał przeprowadzić trudną rozmowę. Trudne rozmowy stają się konieczne z wielu powodów. Przez brak ich prowadzenia lub nieodpowiedni sposób ich prowadzenia ryzykujesz relacjami i powstaniem dysharmonii w miejscu pracy.

Jedną z najbardziej stresujących części życia zawodowego jest zastanawianie się jak powiedzieć coś trudnego, nieprzyjemnego lub niezręcznego swojemu koledze, szefowi, podwładnemu. Większość z nas nie czuje się dobrze w trudnych rozmowach w żadnym otoczeniu ale przeprowadzanie ich w pracy może być podwójnym wyzwaniem ponieważ boimy się o nasze relacje i reputację.

Read More

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Jesteś kierownikiem projektu, który musi żonglować wieloma projektami jednocześnie, nie psując żadnego z nich. Mimo to, nadzorowane przez Ciebie projekty wymagają więcej czasu na ukończenie i kosztują znacznie więcej niż pierwotny budżet. Daje to bezsenne noce, a nawet gdy śpisz, masz koszmary. Czy to wszystko brzmi znajomo? Jeśli tak, musisz pomyśleć o przyczynach niepowodzenia projektów. Kiedy je analizujesz, zdasz sobie sprawę, że popełniasz kilka klasycznych błędów w zarządzaniu projektami, które utrudniają postęp projektu.

Poniżej 10 najczęstszych błędów w zarządzaniu projektami, w tym poście omówię 3 najważniejsze z nich

  • Wyznaczanie celów bez zgody zespołu

  • Pozwalanie, aby zakres wyrósł z proporcji

  • Niepriorytetowanie zadań i projektów

  • Niekompetentny kierownik projektu i zespół

  • Słaba komunikacja między zespołem a zainteresowanymi stronami

  • Ręczne wykonywanie wszystkich zadań

  • Słabe zarządzanie zasobami

  • Wybór niewłaściwej metodyki zarządzania projektem

  • Nieprawidłowe zarządzanie zmianą

  • Ignorowanie kierunku działania firmy przy wyborze projektów

Read More

Uczciwość czyli najważniejsza cecha lidera

Cechy dobrego lidera

Gdybyś zapytał mnie o to jakie są cechy dobrego lidera to powiedziałbym, że w grę wchodzi zaangażowanie, pasja, empatia, uczciwość i integralność. Dobre umiejętności komunikacyjne i zdolności decyzyjne również odgrywają istotną rolę w sukcesie i porażce lidera. Wreszcie, innowacyjność i kreatywne myślenie, a także futurystyczna wizja to kilka kluczowych cech, które wyróżniają dobrego lidera.

Read More

Budowanie zespołu - 7 podstawowych elementów psychologii pracy zespołowej

Więc co trzeba zrobić, aby zbudować efektywny zespół? Zgodnie z modelem TESI (Team Emotional and Social Intelligence) istnieje siedem elementów, które przyczynią się do efektywnego funkcjonowania zespołu:

1. Tożsamość zespołu

Grupa z silną tożsamością zespołu wykazuje przynależność, chęć współpracy i poczucie jasności co do roli każdego z członków. Grupy o silnej tożsamości zespołu mają również wysoki stopień lojalności.

2. Motywacja członków zespołu

Wysoki poziom motywacji odpowiada poziomowi energii i odpowiedzialności zespołu oraz temu, czy konkurencja działa na korzyść czy na niekorzyść zespołu. Posiadanie zmotywowanego zespołu wymaga znajomości i spełniania pragnień, wyznaczania ambitnych celów, wzmacniania sukcesu i wytrwałości.

3. Świadomość emocjonalna

Świadomość emocjonalna zespołu obejmuje ilość uwagi, jaką zespół poświęca zauważeniu, zrozumieniu i poszanowaniu uczuć członków zespołu. Świadomość emocjonalna jest kluczowym czynnikiem motywacji, produktywności i zdolności zespołu do współpracy, co czyni z niej kluczowy czynnik sukcesu każdego zespołu.

Read More

Udzielanie informacji zwrotnej. Jak udzielić konstruktywnego feedbacku

Udzielanie informacji zwrotnej nie należy do łatwych zadań lidera. Jak udzielać konstruktywnego feedbacku tak aby poprawić relację z pracownikiem? Poniżej kilka zasad.

Udzielanie informacji zwrotnej zasada 1. Udzielaj więcej uwag pozytywnych niż negatywnych.

 Organizacje cechujące się wysoką wydajnością pracy udzielają mniej więcej pięć razy więcej pozytywnych wypowiedzi (wyrażających wsparcie, docenienie, zachętę) niż negatywnych (wyrażających krytykę, dezaprobatę, sprzeciw). Jest tak ponieważ złe emocje są silniejsze od dobrych; nasze mózgi skupiają się bardziej  na negatywnych uwagach z opiniami zwrotnymi niż na tych pozytywnych. (Wiesz o tym jeśli kiedykolwiek jedna nieprzyjemna rozmowa popsuła Ci humor na cały dzień). Jak wskazują badania, pozytywna komunikacja koreluje ze znacznie większym zaangażowaniem pracowników. Możesz zgłaszać uwagi twym pracownikom, nawet udzielać im krytyki lub konfrontować się z nimi ale chcesz robić to w kontekście pozytywnym. Właśnie wtedy ujrzysz najlepsze rezultaty i utrzymasz morale i zaangażowanie.  

 Udzielanie informacji zwrotnej zasada 2. Skupiaj się na przekazywaniu mocnych stron  drugiej osoby, jej unikalnego wkładu i wykazywaniu najlepszych cech.

 Tradycyjnie mamy tendencję do przekazywania pracownikom uwag krytycznych. Jednak skupiając się na ich słabościach tworzymy jedynie poczucie niskiej wartości. Przez skupienie się na ich mocnych stronach tworzymy stabilnego emocjonalnie pracownika. Bądź tak konkretny odnośnie uwag pozytywnych jak negatywnych. Zazwyczaj przechodzimy nad pozytywnymi stronami wspominając o nich krótko, zaś potem rozwodzimy się dużo bardziej szczegółowo nad uwagami krytycznymi. Pamiętaj by do pozytywnych uwag dodawać konkretne przykłady.

Udzielanie informacji zwrotnej zasada 3. Podkreśl współpracę i podobieństwa.

 Staraj się zachować obiektywizm gdy mówisz o jakimś negatywnym wydarzeniu. Opisz problematyczną sytuację zamiast ją oceniać; określ obiektywnie konsekwencje lub związane z tym twoje osobiste odczucia zamiast obwiniać i zasugeruj akceptowalne alternatywy  zamiast kłócić się o to kto ma rację lub kto jest winny.

Read More

 Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

1. Zrozum co naprawdę oznacza lojalność pracowników

Lojalność pracownika jest ogólnym pojęciem określającym pewne emocje, które sprawiają, że pracownicy czują się związani z ich obecnym pracodawcą i rzadziej kuszą ich oferty konkurencji. Aby zwiększyć lojalność pracowników, musisz zwiększyć natężenie pozytywnych i zmniejszyć natężenie negatywnych emocji, która pracownicy odczuwają gdy rozważają decyzję o pozostaniu lub odejściu.

2. Oferuj konkurencyjne i sprawiedliwe wynagrodzenie

Pracownicy oczekują, że będą zarabiać tyle, ile mogliby zarobić wykonując to samo zadanie gdzieś indziej i czują się niedoceniani, gdy płaci im się mniej. Oczekują również, że będziesz im płacił tak samo jak ich kolegom, którzy wykonują tę samą pracę, niezależnie od tego, czy są lepsi w negocjowaniu wynagrodzeń.

3. Zatrudniaj więcej ludzi z polecenia

Jak ujął to autor bestsellerów Bob Burg ("The Go-Giver"): "Ludzie będą współpracować z tymi, których znają, których lubią i którym ufają (a w rezultacie będą ich też polecać innym)". Prostym sposobem na zagwarantowanie lojalności pracowników i stabilnej relacji pomiędzy nimi jest ustanowienie programu rekomendacji pracowniczej – dzięki temu będą oni mieli dodatkową zachętę żeby polecać swoich znajomych.

4. Daj pracownikom większą kontrolę

Pięćdziesiąt lat temu kluczowa dla zarządzania była koncepcja "delegata". Dwadzieścia pięć lat temu kluczowe było "upodmiotowienie". Dzisiaj takim pojęciem jest "zaangażowanie". Wszystkie trzy wymienione koncepty oznaczają zasadniczo to samo: menedżerowie powinni zrzec się części swojej władzy na rzecz pracowników. Firmy, które zatrudniają pracowników "zaangażowanych" – tj. takich, którzy sami podejmują decyzje, a nie tylko wykonują polecenia – mają około 30% niższy wskaźnik rotacji. Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie zaangażowania i lojalności pracowników jest danie im dużo wolnej ręki.

Read More

Czym charakteryzują się najlepsi szefowie?

Czym charakteryzują się najlepsi szefowie?

1. Najlepsi szefowie ustalają priorytety

Kiedy starasz się skupiać  na wszystkim to nie skupiasz się na niczym. Bystry szef to rozumie i zdaje sobie sprawę, że brak koncentracji może łatwo doprowadzić do zboczenia z obranej drogi.  Brak priorytetu oznacza, że zespół nie zmierza razem we właściwym kierunku.

W ciągu jednego dnia wiele rzeczy będzie rywalizować o zwrócenie Twojej uwagi ale Ty przed podjęciem decyzji jak spożytkować czas musisz najpierw dowiedzieć się co jest najbardziej warte Twojego czasu.

Gdy już rozpoznasz swe priorytety to inne drobniejsze sprawy staną się coraz mniej ważne. Niektóre działania będą musiały wylecieć z twego harmonogramu ponieważ nauczysz się mówić „Nie, to nie jest w tej chwili dla mnie priorytetem”.  I co ważne, ten stan rzeczy jest w porządku.

2. Najlepsi szefowie ustawiają sobie agresywne cele.

Łatwo jest pozwolić na to, aby to wydarzenia dnia decydowały o tym jak spędzisz swój czas – i zanim się zorientujesz mija już cały dzień a Ty nie zdziałałeś niczego wartościowego. Ale ludzie, którzy potrafią efektywnie zarządzają swoim czasem ustalają cele, które zamierzają osiągnąć – i trzymają się ich.

Dobrzy szefowie mogą nie mieć rozkładu dnia zaplanowanego co do minuty. Ale mają ogólny plan jak spędzą dany dzień zanim ten dzień się rozpocznie. Pozwalają aby ten plan determinował przebieg ich dnia a potem dokonują stopniowego postępu w osiąganiu swoich celów (a ostatecznie przyszłego sukcesu).

Więc spisz swoje cele a następnie pilnuj się by je osiągnąć. Jeśli nie osiągniesz wszystkiego co sobie założyłeś to się nie katuj lecz skup się na swoich celach dnia następnego.

Read More

Delegowanie zadań pracownikom. Jak robić to efektywnie?

Nieważne, czy jesteś menedżerem czy przedsiębiorcą, delegowanie zadań jest kluczowe, by zmaksymalizować produktywność i nie stracić głowy pośród setek rzeczy do zrobienia. Niestety wiele przedsiębiorców oraz przywódców nie potrafi delegować zadań w sposób efektywny – lub, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne, zwyczajnie nie chce tego robić.

Delegowanie zadań jest jednym z najważniejszych ról lidera – ale delegowanie a efektywne delegowanie zadań to dwie zupełnie odmienne koncepcje.

Jak nauczyć się delegować i co zrobić by delegowanie zadań było skuteczne?

Nie wszystko możesz zrobić samemu. Nie wszystko powinieneś robić samemu.  W pewnym momencie będziesz musiał przekazać część zadań innym. Nie myśl o tym jednak, jak o ograniczaniu własnej odpowiedzialności – jest to raczej dawanie innym osobom szansy.

Oto porady dotyczące delegowania zadań

Zdecyduj, co możesz delegować.

Delegowanie zadań jest dla menedżerów absolutnie kluczowe. Na początek najlepiej dystrybuować zadania techniczne. Gdy aspekt techniczny został przekazany dalej, spójrz na zadania zarządcze: stwierdź, które z nich są z natury strategiczne, a które taktyczne. Dla przykładu, wybranie wskaźników do przedstawienia w raporcie zarządczym to zadanie strategiczne, natomiast zebranie samych informacji to praca taktyczna. To właśnie pracę taktyczną najlepiej przekazywać dalej.

Stwierdź, kto jest w stanie wykonać dane zadanie.

Popatrz na relację między umiejętnościami i ambicjami Twojego zespołu a zadaniem, które chcesz przekazać. Pomyśl o możliwościach rozwoju: jeżeli ktoś z Twojego zespołu ewidentnie ma aspiracje przywódcze, zadania taktyczne mogą być dobrą szansą na lepsze poznanie roli menedżera (duża część pracy menedżera składa się z zadań strategicznych, ale zaczynając od zadań taktycznych i powoli przechodząc na zadania strategiczne można uniknąć  frustracji związanej z nauką). Jeżeli nikt z Twojego zespołu nie ma wystarczających umiejętności, być może potrzebujesz kogoś nowego.

Read More

Jak zdobyć zaufanie pracowników i jaki podatek od niskiego zaufania płaci Twoja organizacja?

Jak zdobyć zaufanie pracowników i jaki podatek od niskiego zaufania płaci Twoja organizacja?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wysoki podatek od zaufania płaci Twoja organizacja? Ile pieniędzy wymyka Ci się z budżetu przez to, że Twoi pracownicy nie ufają sobie lub Tobie? Czy zaufanie jest naprawdę tak istotne w sferze przywództwa? Przecież firmy płacą ludziom za wykonywanie określonych obowiązków. A może zaufanie to zbędny element, przeżytek?

Cały szereg badań dowodzi, że organizacje, w których panuje niski stopień zaufania, wiele tracą. Natomiast organizacje, w których przywódcy, którzy traktują swoich ludzi z szacunkiem i którzy zdobyli ich zaufanie, osiągają zazwyczaj ponadprzeciętne rezultaty. Organizacje te cechują się większą rentownością, większym poczuciem szczęścia wśród pracowników, ich lepszym zdrowiem i produktywnością.

 Właśnie dzięki zdobytemu z trudem zaufaniu liderzy mogą działać bez „podatku od niskiego zaufania”, który płaci wiele organizacji. Przecież kiedy członkowie zespołu wiedzą, że ktoś się nimi interesuje, są zaangażowani we wspólny cel, który jest czymś więcej niż cel osobisty.

Dla pracowników firma jest w zasadzie ich drugim domem. Idąc tym tropem nieco dalej, nietrudno zrozumieć, że nikt nie chciałby mieć na głowie wymagających rodziców  z nierealistycznymi oczekiwaniami. Co więcej, potrzeba nam wspierających szefów, którzy nam ufają i nas szanują – wtedy sami bardzo chętnie odwdzięczamy się tym samym. Każdy chce pracować z tym przełożonym lub partnerem, który go wspiera. Pracownicy, którzy nie ufają, że ich przełożeni zrobią wszystko, by mogli zrobić krok do przodu, nie będą wykazywać się entuzjazmem w pracy. A taka sytuacja jest krzywdząca dla organizacji – w każdym wypadku.

Read More

Szefowie wrogowie - Po czym poznać, że Twój szef sabotuje Twój sukces

Nie każdy zwierzchnik chce sukcesu podwładnego. Szefowie wrogowie to częste zjawisko. Czasem z premedytacją działają tak, by sabotować Twoją ciężką pracę i powstrzymać Cię od osiągnięcia sukcesu. Oto kilka typowych działań, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Szefowie wrogowie nie zapraszają pracowników do udziału w ważnych spotkaniach lub specjalnych projektach

Nie chce aby inni o Tobie wiedzieli. „Nie pamięta”, aby wysłać Ci zaproszenie na spotkania lub uwzględnić Cię w ważnej wymianie e-mailowej.

Jedno lub dwa przeoczenia to drobiazg. Jeśli zrobił się z tego jakiś wzorzec, być może Twój szef próbuje Cię izolować i wykluczyć. Czas zareagować.

2. Szefowie wrogowie dają źle zdefiniowany projekt bez jasnego celu i nie zapewniają zasobów do jego pomyślnego ukończenia.

Nie ma sensu brać się za ambitny projekt, gdy nie masz żadnych wskazówek, jasności celu lub zasobów, aby wykonać dobrą robotę. Możesz tylko czuć się źle a na końcu wyglądać źle. Nie kop pod sobą głębokiej dziury, do której za moment wpadniesz. Przełożony - sabotażysta lubi umieszczać świetnych ludzi w trudnych a wręcz niemożliwych sytuacjach.

3. Szefowie wrogowie krytykują publicznie swoich pracowników

Otwarta krytyka Twoich wysiłków i pomysłów na spotkaniu jest ogromną oznaką braku szacunku. Jeśli twój szef robi wszystko, aby Cię zawstydzić i zdyskredytować czas uciekać.

Read More

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi w pracy?

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi w pracy?

Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurowym open space'ie, czy też siedzisz przy blacie zamkniętym w ponadczasowym (i pozbawionym wyrazu) szaro-beżowym boksie – w obu przypadkach musisz pracować z ludźmi. W dzisiejszych czasach firmy szukają większej współpracy i interakcji, musisz więc skupić się i dobrze wykonywać swoją pracę, unikając przy tym czynników rozpraszających uwagę.

Oto niektóre z najczęstszych typów kłopotliwych osobowości, jakie napotkasz u współpracowników. Podaję kilka pomysłów jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Read More

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Czy czułeś kiedyś potrzebę zabrania głosu na spotkaniu, ale zrezygnowałeś, żeby nie wyglądało to jak hamowanie grupowego wysiłku? A może przewodziłeś zespołowi, którego członkowie niechętnie wyrażali własne opinie? Pewnie tak.

Syndrom grupowego myślenia występuje szczególnie często wtedy, gdy grupa wyżej ceni harmonię i spójność poglądów niż dokładną analizę sytuacji i krytyczną ocenę podejmowanych działań. Powoduje on, że poszczególni członkowie grupy bezwiednie kierują się słowami lidera
i silnie zniechęcają się do kwestionowania konsensusu.

Syndrom grupowego myślenia (Groupthink) to termin stworzony przez psychologa społecznego Irvinga Janisa (1972). Występuje on, gdy grupa podejmuje błędne decyzje, ponieważ kolektywne naciski prowadzą do pogorszenia sprawności umysłowej, oceny rzeczywistości i moralnego osądu. Grupy dotknięte tym zjawiskiem ignorują alternatywy i mają tendencję do podejmowania irracjonalnych działań.Grupa jest szczególnie narażona na ów syndrom, gdy jej członkowie mają podobne doświadczenia życiowe, gdy jest odizolowana od opinii zewnętrznych i gdy nie ma w niej jasnych zasad podejmowania decyzji.

Jak rozpoznać syndrom grupowego myślenia?

Janis uważa, że zjawisko to ma miejsce, gdy:

grupa ma silnego lidera potrafiącego wpływać na innych,

 występuje wysoki poziom spójności grupowej,

 istnieje silny nacisk z zewnątrz na podjęcie „tej właściwej” decyzji.

Dziś już powszechnie wiadomo, że zachowania tego typu występują w wielu sytuacjach, typach grup i konfiguracjach zespołów. Ważne jest więc, aby zwracać uwagę na kluczowe przejawy grupowego myślenia.

Read More